REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Prawo

Biedronka kłóci się z pracownikami o pracę w niedziele. Usługi pocztowe nie podobają się „Solidarności”

Pracownicy Biedronki utrzymują, że nikt z nimi nie uzgadniał decyzji o otwarciu sklepów – w ramach uruchomienia usług pocztowych – także w niedziele. Spółka Jeronimo Martins Polska S.A. przekonuje, że wszystko odbywa się zgodnie z kodeksem pracy.

03.09.2021
14:09
biedronka-handel-w-niedziele
REKLAMA

Serwis pulshr.pl informuje, że za chwilę w Biedronce może brakować rąk do pracy w niedziele. Tak twierdzi działająca w Jeronimo Martins Polska „Solidarność”. „Co chwilę do związku spływają informację o kolejnych osobach, które wypowiadają umowy z powodu zbyt dużej ilości pracy” - skarży się Piotr Adamczak, szef Solidarności w spółce. Dziwi się jednocześnie, że kolejnym sieciom handlowym pozwala się udawać usługi pocztowe w niedziele, w sytuacji, kiedy sama Poczta Polska bardzo rzadko otwiera swoje podwoje w ostatnim dniu tygodnia. 

REKLAMA

Cały czas lista sklepów nieobjętych zakazem handlu się rozszerza. Przypuszczamy, że niedługo chyba każda Biedronka będzie otwarta w niedziele

– zauważa szef „Solidarności” w Jeronimo Martins Polska.

Handel w niedziele bez konsultacji z pracownikami?

Pracownicy Biedronki narzekają, że nie dość, że już teraz sklepy są często czynne nawet do godz. 23 lub 23.30, to jeszcze dodatkowo pracodawca każe im pracować też w niedziele. A najgorsze jest to, że szefostwo Biedronki nie skonsultowało ze związkowcami takiej decyzji. „Po raz kolejny Pracodawca nie skonsultował istotnej kwestii związanej z funkcjonowaniem sklepów ze związkami zawodowymi, co ponownie świadczy o tym, że pojęcie »dialogu« z załogą jest pojęciem pustym w Jeronimo Martins Polska” - czytamy w liście, jaki „Solidarność” skierowała do zarządu Jeronimo Martins Polska.

Biedronka: wszystko zgodnie z prawem

Biedronka nie zgadza się z tymi zarzutami. Poproszone przez nas o komentarz biuro prasowe sieci przekonuje, że „zatrudnienie w JMP S.A. systematycznie rośnie”. A ten handel w niedziele z usługami pocztowymi w tle to wyłącznie rozwiązanie „testowe”, rozpoczęte w lipcu br. I dotyczy ono, jak przekonuje Biedronka, niewielkiej liczby sklepów. Wprowadzenie zaś na nowo pracy w niedziele jest realizowane „w pełnej zgodzie z kodeksem pracy”. 

„Szczegółowy grafik jest ustalany każdorazowo przez kierownika sklepu na podstawie informacji zwrotnej od pracowników” – informuje Bizblog biuro prasowe sieci Biedronka.

REKLAMA

W sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba, dodatkowa obsada sklepu jest kompletowana w oparciu o osoby chętne do pracy z naszych innych pobliskich placówek

– zapewnia sieć.

Przedstawiciele Jeronimo Martins Polska nie zgadzają się także z zarzutem o brak dialogu ze związkowcami. Przekonują, że w sprawach pracowniczych są regularnie w kontakcie z organizacjami związkowymi działającymi w JMP.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA