REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ważna zmiana w Polskim Ładzie. Przedsiębiorcy nie zostaną ukarani za stare grzechy

Jednym z elementów Polskiego Ładu jest walka z nieprawidłowościami na rynku pracy. Na celowniku rządu znalazła się m.in. praca na czarno. Resort finansów straszył pracodawców konsekwencjami za oszukiwanie fiskusa. Ale właśnie się rozmyślił i mówi o abolicji.

23.11.2021
13:30
Abolicja podatkowa. Ważna zmiana w Polskim Ładzie
REKLAMA

Ministerstwo Finansów chciało zachęcić pracowników do zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy, że ich szef łamie prawo. W tej chwili osoba, która uprzejmie donosi, że pracodawca zatrudnia ją na czarno, sama ponosi konsekwencje, bo musi rozliczyć podatek od ukrytych dochodów i opłacić swoją część składek ubezpieczeniowych.

REKLAMA

Rząd w Polskim Ładzie chce to zmienić

Miesiąc temu pisaliśmy, że w gabiniecie resortu finansów powstał pomysł, by zatrudnieni nie musieli bać się o swoje portfele. Po zgłoszeniu nieprawidłowości pracownik zostałby wstecznie zwolniony z podatków. Ciężar finansowy pozostałby natomiast po stronie pracodawcy.

Przyłapane na łamaniu przepisów firmy będą musiały za każdy miesiąc zatrudniania na czarno doliczyć sobie przychód w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę (na dzień stwierdzenia naruszenia). Oprócz tego powinny także zapłacić zaległe składki.

Abolicja dla firm

Wiceminister Jan Sarnowski poinformował jednak, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. na abolicję będą mogli liczyć także przedsiębiorcy.

Naszym celem nie jest karanie pracowników czy pracodawców, tylko ograniczenie nieprawidłowości na rynku pracy. Dlatego zaproponowaliśmy swoistą abolicję, i to nie tylko dla pracowników, ale i dla pracodawców

- czytamy w komunikacie
REKLAMA

Firma nie będzie mogła skorzystać z tego przywileju, jeżeli organ kontrolny rozpocznie postępowanie w związku z pracą na czarno jeszcze przed zgłoszeniem ze strony zatrudnionego.

MF podaje, że w ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 11,5 tys. kontroli dot. legalności zatrudnienia. Kontrolerzy odnotowali przypadki pracy bez umowy w 5 tys. z nich, czyli w 43 proc. kontrolowanych przedsiębiorstw.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA