REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Nie lubisz rozliczać składek? ZUS będzie robił to za ciebie i nawet weźmie za to odpowiedzialność

Rozliczanie składek ZUS będzie wyglądać jak obsługa deklaracji podatkowych Twój e-PIT. Radykalne zmiany w sposobie funkcjonowania ZUS-u i całego systemu zabezpieczenia społecznego zakłada przyjęty przez zarząd ZUS-u plan w zakresie „kluczowych projektów” na najbliższe trzy lata. ZUS deklaruje, że chce zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek.

07.10.2020
10:22
Składki ZUS. Zakład chce zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek
REKLAMA

Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy, rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

REKLAMA
undefined

Takie zmiany zakłada przyjęty przez zarząd ZUS-u „plan w zakresie kluczowych projektów w procesie transformacji systemu zabezpieczenia społecznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na najbliższe trzy lata”.

„Zakład weźmie na siebie odpowiedzialność związaną z rozliczaniem składek. Dzięki temu zapobiegniemy błędom m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek” – wyjaśnia prof. Uścińska.

Szefowa ZUS obiecuje, że dzięki tym zmianom przedsiębiorcy będą mieli pewność co do swoich rozliczeń, a jednocześnie reformy pozytywnie wpłynie na jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych w ZUS. „Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających” – obiecuje.

Składki ZUS jak Twój e-PIT

Jak w praktyce ma wyglądać rozliczanie składek przez ZUS? Całą procedurę przeprowadzi zakład, a przedsiębiorcy będą tylko potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem. „Będzie to maksymalnie uproszczone. Chcemy, aby wyglądało to podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego” – wyjaśnia.

Nie da się ukryć, że zmiany te będą ogromnym wyzwaniem dla Zakładu. Jestem jednak pewna, że poradzimy sobie z tym zadaniem. Mamy już doświadczenie w dużych projektach – chwali się prof. Uścińska.

REKLAMA

Szefowa ZUS jako sukcesy swojej instytucji wymienia elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składkę oraz e-akta. „Mamy również za sobą doświadczenie tarczy antykryzysowej i Polskiego Bonu Turystycznego. To wszystko będzie procentować na przyszłość” – podkreśla prezes ZUS.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA