REKLAMA
  1. bizblog
  2. Ubezpieczenia

RODO uderza w ZUS. Wchodzą ważne zmiany dotyczące L4

Tylko informacja na temat wystawienia lub anulowania zwolnienia, za to brak danych ubezpieczonego i informacji o szczegółach zwolnienia. Takie zmiany ze względu na przepisy z zakresu ochrony danych osobowych musi wprowadzić ZUS. Wchodzą one w życie już od 21 lipca .

20.07.2019
9:49
L4 zmiany zasad
REKLAMA

Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zmuszony zmienić treść powiadomień przekazywanych mailem oraz sms-em pracodawcom, które dotyczą zwolnień lekarskich pracowników

— czytamy w komunikacie.
REKLAMA

Bizblog.pl poleca:

Co to w praktyce oznacza?

Od niedzieli 21 lipca w powiadomieniach znajdzie się jedynie informacja na temat wystawienia lub anulowania zwolnienia. Nie będzie w nich natomiast danych ubezpieczonego ani bliższych informacji o samym zwolnieniu.

Jednocześnie – na prośbę naszych klientów – w powiadomieniach dodajemy nazwę płatnika, którego ubezpieczony otrzymał zwolnienie lekarskie

— dodaje ZUS.

Tak jak do tej pory, dostęp do zwolnień lekarskich zatrudnionych pracowników każdy płatnik składek będzie miał na swoim profilu w PUE (Platformie Usług Elektronicznych) ZUS.

Przypominamy też, by systematycznie weryfikować, czy wszystkie osoby upoważnione przez płatnika składek do obsługi jego profilu na PUE ZUS lub do obsługi samych e-ZLA powinny mieć dostęp do tego typu danych

— podkreślono w komunikacie.

 class="wp-image-956632"

Polacy na chorobowym

Z danych ZUS wynika, że w pierwszym kwartale tego roku, lekarze wypisali ponad 9 mln zaświadczeń lekarskich. Przeciętna długość zwolnienia wyniosła prawie 12 dni, a łączna 102,9 mln (z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz opieki nad innym członkiem rodziny).

REKLAMA

Liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby własnej wyniosła 7,5 mln, a liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń 85,8 mln. Przeciętna długość zaświadczenia - 11,41 dnia. Skumulowana (od początku roku) przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 22,55 dnia (20,52 dnia dla mężczyzn i 24,25 dnia dla kobiet) - wynika z danych ZUS.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA