REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

ZUS chce nowego pojęcia starości. Nieważne ile masz lat, ważne ile jeszcze pożyjesz

„Przemyślenie pojęcia starości” proponuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska. Jeśli nowa definicja przyjmie się szerzej, to świętowanie urodzin seniorów stanie się passé, bo liczyć będzie się tylko to, ile jeszcze pożyją.

19.12.2019
15:00
Prezes ZUS chce przemyśleć pojęcie starości. Nieważne ile masz lat, ważne ile jeszcze pożyjesz
REKLAMA

Fot. JB/Bizblog.pl

REKLAMA

Zwykle postrzegamy starość jako wiek chronologiczny człowieka po przekroczeniu pewnej ustalonej liczby lat życia. Tymczasem być może warto myśleć o osobach starszych w kategoriach pozostałej długości życia

- stwierdziła prof. Gertura Uścińska.

Taki ciekawy postulat z zakresu semantyki padł z ust prof. Uścińskiej podczas zorganizowanego przez ZUS seminarium na temat starzenia się ludności jako wyzwania dla systemów zabezpieczenia społecznego.

Szefowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie chodzi oczywiście o jedynie o kwestie językoznawcze. Prof. Uścińska wskazuje, że gdy zastosujemy takie pojęcie starości do demograficznych modeli prognostycznych, to „proces starzenia się populacji w krajach wysoko rozwiniętych dobiegnie końca około roku 2050”.

Prognoza struktury ludności według wieku (źródło: Główny Urząd Statystyczny)

Trendami ostatnich dziesięcioleci są spadek dzietności do poziomów, które nie gwarantują zastępowalności pokoleń, a także spadek umieralności

- stwierdziła prof. Uścińska, wskazując na największe wyzwania, jakie stoją przed takimi instytucjami jak ZUS.

Prof. Uścińska tłumaczy, że gdy rodzi się nas coraz mniej, a umieramy coraz później, pojawia się problem singularyzacji starości i feminizacji starzenia się. Przekładając na codzienny język: starsze osoby coraz częściej żyją w samotności i coraz częściej są to kobiety.

https://bizblog.spidersweb.pl/program-500plus-kleska-demografia/

Pani prezes ZUS nie zamierza jednak poprzestawać na wywróceniu do góry nogami naszego pojęcia starości. Zdaniem prof. Uścińskiej zabezpieczenie prawa do zabezpieczenia społecznego, zapisanego w konstytucjach poszczególnych państw „będzie wymagało najprawdopodobniej redefinicji koncepcji pracy i zatrudnienia”.

REKLAMA

Prezes ZUS proponuje też „gruntowne przebudowanie zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym”. Co to miałoby w praktyce oznaczać, niestety nie precyzuje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA