REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kupujesz auto marki Kia, możesz przepłacać. UOKiK wytropił zmowę cenową i prowadzi dochodzenie

Sprzedaż samochodów marki Kia może odbywać się z naruszeniem prawa konkurencji, a w wyniku zmowy cenowej dealerów nabywcy przepłacają za swoje samochody. UOKiK wszczął w tej sprawie dochodzenie i już za zgodą sądu przeprowadził przeszukania w siedzibach czterech firm dilerskich.

01.06.2021
9:56
Zmowa cenowa dealerów Kii. UOKiK przeprowadził przeszukania i dealerów
REKLAMA

Fot. JB/Bizblog.pl

REKLAMA

Pracownicy UOKiK-u w asyście policji w ramach postępowania wyjaśniającego przeprowadzili przeszukania w siedzibach czterech firm zajmujących się sprzedażą nowych aut marki Kia. UOKiK ma podejrzenia, że spółka Kia Polska oraz współpracujący z nią dealerzy pojazdów tej marki mogli zawrzeć porozumienie ograniczające konkurencję.

Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku, a także zmowy cenowej oraz przetargowej

– wyjaśnia prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny.

Chróstny podjął decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i  przeszukaniach w siedzibach firm, które mogą być odpowiedzialne za te uzgodnienia. Prezes UOKiK-u zaznacza, że przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu policji. „Obecnie analizujemy zebrany materiał, ma on niewątpliwie znaczącą wartość dowodową” – dodaje.

UOKiK podkreśla, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym firmom. Jeśli jednak zebrany przez prawników materiał dowodowy potwierdzi podejrzenia urzędu, to zostanie wszczęte postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym firmom, a może nawet ich menedżerom.

Możliwe kary mogą być bardzo dotkliwe, bo prawo antymonopolowe umożliwia prezesowi UOKiK-u nałożenie kary dochodzące 10 proc. rocznego obrotu danej firmy. Z kolei menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna aż do 2 mln zł.

REKLAMA

Podobne postępowanie UOKiK wszczął w przypadku spółki Merida Polska, która zajmuje się dystrybucją w naszym kraju rowerów tego tajwańskiego potentata światowego rynku rowerów. Urząd uznał, że spółka ograniczała konkurencję poprzez zakazywanie swoim dystrybutorom swobodnej sprzedaży rowerów przez internet. Po zebraniu materiału dowodowego UOKiK postanowił postawić spółce zarzuty.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA