REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Jak trwoga, to do złota. Cena tego kruszcu właśnie pobiła rekord, a to pewnie nie koniec

Nieco ponad 2085 dolarów kosztowała w czwartek uncja złota na światowych rynkach, a to oznacza, że pobity został dotychczasowy rekord cenowy tego kruszcu wynoszący niecałe 2079 dol. Powodów, dla których inwestorzy rzucili się na złoto, jest wiele, ale prawdopodobnie przeważają takie czynniki jak podwyżka stóp procentowych przez Fed i obawy przed kłopotami kolejnych banków w USA.

05.05.2023
12:42
Jak trwoga, to do złota. Cena tego kruszcu właśnie pobiła rekord, a to pewnie nie koniec
REKLAMA

Cena złota rośnie praktycznie nieprzerwanie od przeszło pół roku i w nocy z czwartku na piątek pobiła rekord ustanowiony trzy lata temu. W piątek nastąpiła niewielka korekta i cena tego kruszcu wróciła do poziomu poniżej 2050 dol. za uncję, ale analitycy nie mają wątpliwości, że to jeszcze nie koniec wzrostów i wkrótce czeka nas seria rekordów cenowych złota.

REKLAMA

Bez wątpienia skok cenowy złota ma spory związek ze środową decyzją Rezerwy Federalnej, czyli amerykańskiego banku centralnego W środę stopy procentowe funduszy federalnych zostały podniesione przez Fed o 25 punktów bazowych do poziomu 5-5,25 proc., a to najwyższy poziom od 2007 roku. Fed zasygnalizował, że to koniec podwyżek, co sprawiło, że złoto stało się atrakcyjniejszą inwestycją w dłuższym okresie.

Sektor bankowy zagrożony

Wiele wskazuje na to, że inwestorzy uciekają w drogie, ale bardzo bezpieczne złoto z obaw przed kolejnymi wstrząsami w sektorze bankowym. Akcje banków na giełdach lecą w dół, ponieważ są coraz poważniejsze obawy o to, że przed upadłością trzeba będzie ratować kolejne banki po Silicon Valley Bank, Signature Bank i First Republic Bank, które straciły wypłacalność w ostatnich tygodniach.

Pełnoprawny, poważny kryzys finansowy niezmiennie jest mało prawdopodobny. Jednak słaba kondycja części regionalnych pożyczkodawców może być niczym pozornie błaha, ale trudna do zaleczenia, jątrząca się miesiącami rana i prowadzić do ograniczenia akcji kredytowej, bolesnego zwłaszcza w przypadku małych firm. Od zacieśnienia się warunków monetarnych do recesji wymagającej od Fed obniżania stóp procentowych jest już tylko mały krok – ocenia Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl

Polacy też kupują złoto

Ekonomista uważa, że obecnie najbardziej zagrożony upadłością jest bank PacWest. Wskazuje, że same władze tego banku otwarcie przyznają, że dokonują przeglądu opcji strategicznych mających pomóc zażegnać kryzys, a jedną z nich jest pozyskanie dużego inwestora. Na takie wieści giełda reaguje alergicznie, co pokazuje cena akcji PacWest na poziomie około 2,5 dol. O tym, jak nisko spadła może świadczyć fakt, że jeszcze w lutym wyceniano te papiery na około 30 dol.

REKLAMA

Zwiększony popyt na złoto występuje także w Polsce. Szef marketingu firm Apart i Mennica.apart.pl Michał Stawecki wskazuje, że od dłuższego czasu obserwowany jest wzrost zainteresowania złotem wśród klientów, zarówno w ofercie produktów biżuteryjnych, jak i w formie złota inwestycyjnego. Inwestorami ma powodować niepewność gospodarcza i geopolityczna, a także wysoka inflacja, które osłabiają zaufania do tradycyjnych form oszczędzania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA