REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

CCC pochwaliło się wynikami. Giełda w Warszawie nie sprostała jednak wyzwaniu

Grupa CCC ujawniła szacunkowe wyniki za pierwszy kwartał 2022 r. Przychody wzrosły o niemal jedną trzecią, EBIT o połowę. Niestety słabnący w czwartek przed południem rynek szybko zgasił entuzjazm inwestorów.

05.05.2022
11:54
CCC Marcin Czyczerski
REKLAMA

Grupa CCC w pierwszym kwartale bieżącego roku obrotowego, od lutego do kwietnia 2022 r., wypracowała 1,9 mld zł przychodów, o prawie 32 proc. więcej niż rok temu i o około 26 proc. więcej niż tym samym czasie w 2019 r.

REKLAMA

Za 55 proc. tej kwoty, czyli około 1 mld zł, odpowiada rozwijany przez CCC e-commerce. Rok do roku jego wartość wzrosła o 16 proc. Pierwszy kwartał 2022 r. Grupa CCC zakończyła marżą EBITDA na poziomie 5,8 proc., co stanowi wzrost o 3,4 p.p. rdr).

Ostatni kwartał pokazał, że nawet w bardzo trudnym otoczeniu biznesowym potrafimy wypracowywać wzrosty i szybko reagować na zmieniające się otoczenie zewnętrzne – powiedział Marcin Czyczerski, Prezes Zarządu Grupy CCC (na zdj.)..

Jak dodał, liczy na uspokojenie sytuacji na rynku i większą stymulację popytu.

Kwiecień był dużo mocniejszym pod tym względem miesiącem niż pierwsza połowa kwartału i mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma – dodał CEO CCC.

Marża brutto CCC dobija do 50 proc.

Marża brutto CCC wzrosła w ubiegłym kwartale o 5,9 p.p. rdr oraz 2,4 p.p. w ujęciu kwartalnym, osiągając bardzo wysoki poziom 49,2 proc. Na ten wzrost w największym stopniu wpływ miały wyniki osiągane przez markę CCC (+10 proc.).

Zysk brutto grupy wyniósł blisko 928 mln zł, o 50 proc. więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Koszty w tym czasie rosły w podobnym tempie jak przychody, ale jak podkreśliła spółka w komunikacie, SG&A (ang. selling, general, and administrative expenses) kwartał do kwartału spadły o 3 proc., czyli 32 mln zł. Właśnie koszty obsługi długu w kontekście wzrostu stóp procentowych budzą największy niepokój u inwestorów.

Pomimo niesprzyjającego otoczenia rynkowego, poprawiliśmy wynik operacyjny o 56 mln zł rdr. W kolejnych kwartałach, będziemy dalej, konsekwentnie wypracowywać wzrosty – zapowiada Kryspin Derejczyk, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowo-Księgowych.

Dobre wyniki CCC, słaba reakcja na giełdzie

Wyniki finansowe CCC robią wrażenie, dlatego zdziwić może być słaba reakcja na giełdzie. Na otwarciu akcje spółki kosztowały 52,70 zł, o 2,25 proc. więcej niż na środowym zamknięciu (51,54 zł). Potem jednak szybko zjechały poniżej kreski. Minimalna cena, jaką osiągnęły w czwartek przed południem to 51,02 zł, niemal równo 1 proc., poniżej środowego zamknięcia. W tym czasie WIG20 oscylował koło wczorajszego zamknięcia.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "GPW:CCC", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "YTD", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_bb7cb" } );
REKLAMA

Jak na generalnie pozytywny wydźwięk wyników spadkowa reakcja spółki jest negatywnym zaskoczeniem, choć jak widać, w dużej części leżącym po stronie całego rynku – skwitował zachowanie giełdy Jacek Rzeźniczek na Stooq.pl.

W środę przed publikacją wstępnych wyników notowania CCC wzrosły o 1,9 proc., choć w pewnym momencie drożały już ponad 2,8 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA