REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Wymiana kas fiskalnych na online. Przedsiębiorcy z kilku branż muszą zdążyć przed czwartkiem

Fryzjerzy, budowlańcy, dentyści czy prawnicy to tylko niektóre zawody, które już od 1 lipca zostaną objęte obowiązkiem korzystania z kasy fiskalnej online, która samodzielnie przesyła fiskusowi dane o sprzedaży. Tego rodzaju kasy są sposobem rządu na uszczelnienie VAT-u zwalczanie szarej strefy w sprzedaży detalicznej.

29.06.2021
11:56
Kasy online. W tym tygodniu mija termin wymiany kas pod rygorem kar
REKLAMA

„Od 1 lipca 2021 r. kolejne branże i usługi objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych on-line. Urządzenia te przesyłają dane do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS)” – informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online od 1 lipca 2021 roku mają przedsiębiorcy działający w tych branżach:

  • budowlana
  • fryzjerska
  • kosmetyczna i kosmetologiczna
  • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów
  • prawnicza
  • działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, ale tylko w zakresie pobierania opłat za wstęp

Co grozi za niedotrzymanie terminu wymiany kasy? Przedsiębiorca nie tylko straci prawo do ulgi na zakup nowej kasy, która wynosi do 90 proc. jej ceny, ale nie więcej niż 700 zł, ale także zapłaci karę. Zgodnie z art. 111 ustawy o VAT kara za brak kasy online wynosi 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Lipcowy termin wymiany zwykłych kas fiskalnych na kasy online nie jest oczywiście żadną nowością, bo resort finansów informował o tym już w 2019 roku, ale nigdy nie brakuje przedsiębiorców, którzy o takim obowiązku zapomną lub zostawiają wszystko na ostatnią chwilę.

Zwróćmy jednak uwagę, że rząd od przedsiębiorców wymaga dochowania staranności pod rygorem dotkliwych kar finansowych, ale już nie jest tak krytyczny wobec siebie, jeśli chodzi o informowanie o wymianie kas. Gdy w grudniu mijał czas na wymianę kas w gastronomii, hotelarstwie i kliku innych branżach, Ministerstwo Finansów zapomniało zaktualizować informator dla przedsiębiorców. Początkowo miało to nastąpić 1 lipca 2020 roku, ale z powodu pandemii przesunięto ten termin na 1 stycznia 2021 r.

Choć jesienna fala koronawirusa skłoniła rząd do zamknięcia gastronomii i hoteli na wiele miesięcy, Ministerstwo Finansów drugi raz nie zgodziło się na odroczenie terminu wprowadzenia kas fiskalnych online w tych branżach. Resortowi Tadeusza Kościńskiego nie przeszkadzało to, że branże te nie tylko od października były objęte surowymi obostrzeniami i zmagały się z zagrożeniem dla swojego istnienia, a nowe tarcze antykryzysowe pojawiły się dopiero w pod koniec grudnia.

REKLAMA

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w Polsce funkcjonuje już ponad 554 tys. kas online, czyli już co czwarta kasa fiskalna ma bezpośrednie połączenie z urzędem skarbowym. Tylko 2,7 tys. to kasy wirtualne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA