REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Prawo

UOKiK ukarał VGET. Firma wmawiała klientom choroby, by wcisnąć im sprzęt "medyczny"

Aby sprawdzić firmę VGET , pracownicy UOKiK udawali klientów zainteresowanych prezentacją. Incognito wzięli udział w pokazie, zdobyli dowody naruszenia prawa i doprowadzili do nałożenia kary.

09.07.2019
14:27
UOKiK ukarał VGET za organizowanie pokazów
REKLAMA

Postępowanie przeciwko VGET zostało wszczęte przez prezesa UOKiK w lutym 2019 r. Podstawą do zajęcia się sprawą były doniesienia prasowe oraz skarga Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Suwałkach.

REKLAMA

W trakcie kontroli UOKiK ustalił, że firma zapraszała konsumentów telefonicznie na bezpłatne badania w ramach Akademii Zdrowia albo akcji Zdrowa Polska. Nie ujawniała handlowego charakteru pokazów. W trakcie prezentacji uczestnicy byli badani przy użyciu urządzenia AM Scan, a przedstawiciele interpretowali wyniki tych badań i diagnozowali choroby. Później namawiali do zakupu produktów, takich jak VitronMed czy VitronMagnetic, które miały pomóc w pozbyciu się rzekomych dolegliwości.

Zobacz także

Wmawiali ludziom choroby, by sprzedać sprzęt

Jak ustalił Urząd, AM Scan nie jest wyrobem medycznym do oceny stanu zdrowia, a oferowane urządzenia nie leczą chorób. Urząd stwierdził, że konsumenci byli wprowadzani w błąd, a informacja o chorobach mogła wpływać na decyzję o zakupie.

Na pokazy handlowe organizowane pod pozorem bezpłatnych badań przychodzą często osoby starsze. Łatwo takich ludzi przestraszyć złym stanem zdrowia i namówić do zakupu drogich produktów, które rzekomo miałyby im pomóc – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Ponadto prowadzący pokazy zachęcali do zakupu w ramach promocji, która jak ustalił Urząd była standardową ofertą, a informacja o rzekomej „promocji” miała jedynie zachęcić konsumentów do zakupu w trakcie prezentacji.

VGET musi wysłać listy do klientów

UOKiK nałożył na VGET Polska karę w wysokości ponad 2,7 mln złotych (2 723 917 zł). Oczywiście firma musi zaniechać stosowania nieuczciwych praktyk. W tym zakresie prezes UOKiK nadał rygor natychmiastowej wykonalności. Ponadto przedsiębiorca musi listem poleconym poinformować o decyzji wszystkich klientów, z którymi zawarł umowy między 1 stycznia 2017 r. a 24 czerwca 2019 r.

REKLAMA

To bardzo ważna decyzja i jedna z wyższych w historii UOKiK kar nałożonych na firmę organizującą pokazy handlowe. Mam nadzieję, że stanie się ona przestrogą dla innych firm i sprawi, że praktyki wprowadzania w błąd podczas pokazów zaczną znikać z rynku. Wywieranie presji na konsumentach i straszenie ich złym stanem zdrowia jest nie tylko niezgodne z prawem, ale również niemoralne – dodaje Marek Niechciał.

To już kolejna decyzja dotycząca pokazów handlowych. W maju UOKiK ukarał firmy Vitaldream oraz R.A.M. Polska, które sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego, a w grudniu 2018 zapadła decyzja w sprawie firmy ACS Medica.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA