REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Szef Reddita błysnął. On naprawdę wierzy, że łapki na forum pomagają inwestować na giełdzie?

Kupować czy sprzedawać? Zdaniem CEO Reddita, Steve’a Huffmana przed dokonaniem wyboru odnośnie giełdowych inwestycji, warto zapoznać się z tym, co piszą użytkownicy jego platformy. Bo czy można wyobrazić sobie lepszą rekomendację niż tysiące łapek w górę?

02.03.2021
8:23
Szef Reddita błysnął. On naprawdę wierzy, że łapki na forum pomagają inwestować na giełdzie?
REKLAMA

Gdy członkowie Wallstreetbets zaczęli podbijać wartość najbardziej szortowanych spółek amerykańskiej giełdy, wielu postronnych obserwatorów było zachwyconych demokratyzacją rynku kapitałowego. Patrzcie, mówili, oto grupka zdeterminowanych internautów daje popalić największym funduszom hedgingowym na świecie.

REKLAMA

Kup tanio, sprzedaj drogo

Z czasem do ruchu giełdowych mścicieli zaczęło dołączać się coraz więcej osób, a cała akcja zaczęła wyglądać dość groteskowo. Porad giełdowych zaczęły udzielać nawet influencerki z TikToka. W jednym z najsłynniejszych nagrań słyszmy na przykład, że kluczem do sukcesu jest kupowanie akcji, gdy są w dołku, a sprzedawanie ich na górce.

 class="wp-image-1371184"

Niestety tego typu błyskotliwe strategie inwestycyjne rozlewają się po sieci coraz szerzej. Jeszcze gorzej, że firmuje je szef Reddita, który nie jest przecież biznesmenem wyjętym z kapelusza.

undefined

Giełda? Pytaj redditowców

W wywiadzie udzielanym w „Axios on HBO" Huffman wypalił, że Reddit to jedno z lepszych miejsc do szukania wiedzy o inwestycjach. Dlaczego? Chodzi o mechanizm promowania postów na forum, który wbija na wierzch treści, które dostają najwięcej łapek w górę od użytkowników.

Sam Huffman zaprzeczył jednak, by sam z owych porad korzystał, bo wystarczający wrażeń dostarcza mu ponoć szefowanie firmie.

Reddit jest rozwijającą się firmą. Wiąże się to z niezwykle wysokim ryzykiem i dla mnie osobiście, jest ono już wystarczające

– stwierdził

Wcześniej CEO Reddita w trakcie przesłuchania w Kongresie przyznał, że jest dumny z wpływu, jaki inwestorzy z jego forum uzyskali na wyceny spółek giełdowych. Huffman podkreślił, że na naszych oczach społeczność Reddita włamała się do giełdowego mainstreamu.

Wszystko zaczęło się od rajdu na akcjach spółki Gamestop. Drobni gracze z kanału wallstreetbets wywindowali (jak się potem okazało przy znacznej pomocy funduszy) wartość spółki ponad 10-krotnie. Wyciskanie krótkich pozycji trwało też na kursach innych firm, jak AMC Enterteinment Holdings czy Koss Corporation.

REKLAMA

Atak na szorciarzy nie musiał być jednak tylko jednorazowym wydarzeniem. Gdy tylko grający na krótko wrócili na Gamestop, Reddit znów się skrzyknął, wybijając wartość akcji spółki z 40 dol. na ponad 100 dol. za sztukę. I możliwe, że to nie jest jeszcze jego ostatnie słowo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA