REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Szczepienia w szkołach mogą ruszać. Minister Czarnek tylko czeka na sygnał z Ministerstwa Zdrowia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w „Sygnałach Dnia” radiowej Jedynki bardzo mocno podkreślił, że ewentualne szczepienia uczniów będą całkowicie dobrowolne. Jak tylko temu programowi zielone światło da minister zdrowia, szkoły natychmiast włączą się w organizacje punktów szczepień.

31.05.2021
9:18
czwarta-fala-pandemii-szczepienia-dzieci
REKLAMA

Dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, zasugerował, że szczepienia dzieci od 12. roku życia będą mogły wystartować w Polsce jeszcze w czerwcu. O tym, czy tak się stanie, ma zdecydować minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodatkowej analizie poddany ma być też pomysł przeprowadzenia zbiorowej akcji szczepień w szkołach. 

REKLAMA

Jesteśmy na to przygotowani

– przekonuje szef edukacji Przemysław Czarnek.

Szczepienie dzieci z pomocą szkół

Minister edukacji i nauki w radiowych wywiadzie podkreślił, że szczepienia dla dzieci od 12. roku życia będą całkowicie dobrowolne. Nikt nikogo do niczego nie będzie przymuszał. Zaznaczył, że najlepszymi ambasadorami szczepień przeciwko koronawirusowi mogą być sami nauczyciele, których już ok. 70 proc. jest zaszczepionych. Nie ma też żadnego kłopotu, żeby do takiej akcji włączyć szkoły.

Nie ma wątpliwości, że szkoły dysponują dużymi powierzchniami zamkniętymi, ale też takimi na wolnym powietrzu. To może okazać się bardzo pomocne

– zakłada minister Czarnek.

Szczepionki dla dzieci nabierają tempa

W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych zaszczepiono już kilka milionów dzieci z grupy wiekowej 12-15 lat. 28 maja zielone światło dla takich szczepień wydała także Europejska Agencja Leków. W podobnym kierunku zamierzają pójść Japończycy.

Choć jednoznacznych rekomendacji nie wydała jeszcze w tej sprawie Stała Komisja ds. Szczepień, wchodząca w skład Instytutu Roberta Kocha - to Niemcy chcą ruszyć ze szczepieniem dzieci od 12. roku życia już od 7 czerwca. Szczepienia dzieci mogą jeszcze przyspieszyć po tym, jak również Moderna planuje jeszcze w czerwcu wnioskować o zaakceptowanie ich szczepionki dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Ruszyły też badania kliniczne dotyczące szczepień dzieci od 6 miesięcy do 12. roku życia.

Polska szkoła uczy i wychowuje

Przypomnijmy, że dzisiaj wszyscy uczniowie kończą (przynajmniej na razie) swoją przygodę z nauką zdalną i wracają do ławek szkolnych. Zdaniem wielu ekspertów ostatnie cztery tygodnie nauki w tym roku szkolnym powinno być bardziej poświęcone na odbudowywanie więzi społecznych, mocno nadszarpniętych przez pandemię. Minister Czarnek zdaje sobie z tego sprawę, ale w pierwszej kolejności podkreśla najważniejszą rolę szkoły.

REKLAMA

Szkoła uczy i wychowuje. Jesteśmy w roku szkolnym, a nie wakacyjnym. Uczniowie więc przede wszystkim powinni zająć się nauką

– uważa szef resortu edukacji i nauki.

Jednocześnie podkreśla, że uruchomiono już z ministerialnej rezerwy 187 mln zł - przeznaczonych na organizację w szkołach zajęć wyrównawczych: po jednej godzinie tygodniowo w każdej klasie i każdej szkole. Przemysław Czarnek przypomina dyrektorom szkół, że można te zajęcia organizować jeszcze w czerwcu lub zacząć od września.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA