REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Inflacja nie odpuszcza, EBC podniósł stopy procentowe. Są teraz najwyższe od piętnastu lat

Nie było niespodzianki, Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Od 10 maja stopa depozytowa będzie wynosić 3,25 proc., a to najwyższy poziom od kryzysowego 2008 roku. EBC jest zdeterminowany, by obniżyć inflację do celu 2 proc. i uznał, że nie ma na razie podstaw do przerywania polityki zacieśniania polityki monetarnej. Inflacja w strefie euro wzrosła w kwietniu do 7 proc. i prognozy na kolejne miesiące nie są zbyt optymistyczne. Fot. Alexandros Michailidis, Shutterstock.com.

04.05.2023
16:17
Inflacja nie odpuszcza, EBC podniósł stopy procentowe. Są teraz najwyższe od piętnastu lat
REKLAMA

Rada Prezesów EBC poinformowała w czwartek, że podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pb. do odpowiednio: 3,75 proc., 4,00 proc. i 3,25 proc. Europejski Bank Centralny zaznaczył, że jego dalsza polityka monetarna będzie zależna od napływających danych gospodarczych.

REKLAMA

Wszyscy uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że podwyżka stóp procentowych jest konieczna, a także, że nie należy jeszcze robić pauzy w cyklu zacieśniania, ponieważ mamy jeszcze drogę do pokonania do osiągnięcia naszego celu. Nasza dzisiejsza decyzja w sprawie stóp proc. była prawie jednogłośna – zdradziła prezeska EBC Christine Lagarde.

Stopy zgodnie z oczekiwaniami

Podniesienia głównych stóp procentowych w strefie euro właśnie o 25 punktów bazowych spodziewali się analitycy, ale decyzję EBC zapewne wzmocniły najnowsze dane o inflacji. We wtorek opublikowano dane, z których wynika, że inflacja w strefie euro w kwietniu wyniosła 7 proc., podczas gdy w marcu było to 6,9 proc.

Inflacja w strefie euro jest bardzo zróżnicowana, ponieważ w Luksemburgu wynosi zaledwie 2,7 proc., a na Łotwie aż 15 proc. To jednak maleńkie kraje, a ważniejsze są dane dotyczące największych gospodarek UE. W Niemczech inflacja w kwietniu wyniosła 7,6 proc., we Francji 6,9 proc., a we Włoszech 8,8 proc. Te trzy kraje odpowiadają za ponad połowę PKB Unii Europejskiej.

O podniesieniu stóp procentowych zdecydowała także Rezerwa Federalna, czyli amerykański bank centralny. W środę stopy procentowe funduszy federalnych także zostały podniesione o 25 pb do poziomu 5-5,25 proc. To z kolei najwyższy poziom od 2007 roku. W przeciwieństwie do EBC Amerykanie sygnalizują, że to koniec cyklu wzrostu stóp procentowych.

Stopy EBC jeszcze pójdą w górę

Perspektywy dla inflacji zbyt długo pozostają na zbyt wysokim poziomie. W ostatnich miesiącach dynamika inflacji zasadniczej spadła, ale presja cenowa pozostaje silna. Jednocześnie wcześniejsze podwyżki stóp procentowych silnie przekładają się na warunki finansowe i monetarne w strefie euro, podczas gdy opóźnienia i siła transmisji na gospodarkę realną pozostają niepewne – czytamy w komunikacie EBC.

REKLAMA

Do jakiego poziomu mogą zostać podniesione stopy procentowe w strefie euro? Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl przypomina, że stopa depozytowa EBC najwyższy w historii poziom 3,75 proc. osiągnęła w 2000 r. Ekspert zwraca uwagę, że jeszcze kilkanaście tygodni temu wydawało się, że w tym roku padnie rekord, ale dziś przeważa pogląd, że poziom 3,75 proc. zostanie co najwyżej wyrównany.

Pojawienie się napięć w amerykańskim sektorze bankowym i groźba ich rozlewania się na Stary Kontynent schłodziły nieco zapał zwolenników agresywnego zwalczania uporczywej inflacji. Nieco, gdyż nie brakowało głosów, że na dzisiejszym posiedzeniu powinno dojść do czwartej z rzędu podwyżki o 0,5 pkt proc. Taki ruch Rady Prezesów był zresztą wyceniony w niemal 20 proc. – pisze Sawicki w komentarzu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA