REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Gospodarka

Polacy musieli zacisnąć pasa. Sprzedaż w sklepach załamała się. GUS podał najnowsze dane

9 proc. – tyle – jak wyliczył GUS – spadła sprzedaż detaliczna w marcu. Główny powód to oczywiście epidemia COVID-19 i lockdown: zamknięcie galerii handlowych.

22.04.2020
10:29
sprzedaż detaliczna gus koronawirus
REKLAMA
REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2020 r. była niższa niż przed rokiem o 9,0 proc. (wobec wzrostu o 1,8 proc. w marcu 2019 r.). W porównaniu z lutym 2020 r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 3,3 proc.

– podał Główny Urząd Statystyczny w środę.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku sprzedaży detalicznej, ale o wiele mniejszego – o 4,2 proc. rok do roku i wzrostu w stosunku do lutego o 6,2 proc.

W kwietniu spadek sprzedaży detalicznej będzie jeszcze większy

Ekonomiści Pekao wskazują, że spadki dotknęły te rodzaje działalności, które objęto restrykcjami od połowy marca. Sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia spadła o połowę.

Sprzedaż farmaceutyków, żywności i jak można domniemywać w pozostałych niewyspecjalizowanych sklepach wzrosła dzięki gromadzeniu zapasów. W kwietniu już nie będzie rosła, a całość sprzedaży spadnie w dwucyfrowym tempie

– zapowiadają.

Podobnie to widzą analitycy mBanku.

Kategorie bez zaskoczeń: na plusie tylko żywność i farmacja. Wewnętrzne dane transakcyjne okazały się świetnym indykatorem zmian w wydatkach

– komentują na Twitterze.

Eksperci PKO BP napisali, że dane o sprzedaży detalicznej w marcu pokażą skalę załamania konsumpcji w pierwszym miesiącu od wybuchu epidemii w Polsce.

Bazując na bankowych danych wskazujących na dwucyfrowy spadek wartości transakcji kartami w dwóch ostatnich tygodniach marca(po wprowadzeniu restrykcji), szacujemy, że sprzedaż detaliczna w marcu spadła realnie o -6,5 proc. r/r (konsensus -2,0 proc. r/r vs +7,3 proc. r/r w lutym)

– wskazali w dzisiejszym komentarzu.

Sprzedaż załamała się, bo Polacy nie mieli gdzie wydawać kasy?

REKLAMA

Z danych GUS wynika. że w marcu spadek sprzedaży detalicznej w skali roku odnotowano w większości grup, na co wpływ miały ograniczenia wprowadzone w handlu w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii.

W okresie od stycznia do marca 2020 r. sprzedaż r/r wzrosła 0,7 proc. (wobec wzrostu o 4,1 proc. w 2019 r). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2020 r. była o 13,2 proc. niższa w porównaniu z lutym 2020 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA