REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Zmiany w Polskim Ładzie. Nie wszyscy podatnicy mają powody do radości. Zobacz, ile teraz zapłacisz

Ministerstwo Finansów po konsultacjach projektu Polskiego Ładu zmieniło stanowisko w sprawie składki zdrowotnej. Co to oznacza dla poszczególnych grup podatników?

10.09.2021
9:50
polski-lad-podatki
REKLAMA

Dobra wiadomość jest taka, że rozliczający się podatkiem liniowym, kartą podatkową i ryczałtowcy zapłacą mniejszą składkę zdrowotną niż proponował premier Mateusz Morawiecki w pierwszej wersji Polskiego Ładu.

REKLAMA

Dla podatników rozliczających się liniowo składka zdrowotna wyniesie 4,9 proc. od dochodu zamiast pierwotnie zapowiadanych 9 proc., ale z zastrzeżeniem, że nie może być niższa niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. 270 zł dla liniowców będzie minimalną składką na ubezpieczenie zdrowotne, a dla jedyną i główną.

W przypadku ryczałtowców podstawą składki zdrowotnej będzie przeciętne wynagrodzenie, ale ostateczna kwota zostanie wyliczona od rocznych przychodów

– tłumaczy Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Progi wyniosą 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia dla osiągających rocznie przychody do 60 tys. zł, 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia dla przychodów nie przekraczających rocznie 300 tys. zł, a powyżej tej wartości – 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Ważna zmiana dotyczy również terminu płatności składki do ZUS.
Obecnie można ją uregulować do 5., 10. lub 15. dnia miesiąca.

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w tym roku powinni jeszcze opłacać składkę do 10. Jednak zgodnie z nowymi zapisami Polskiego Ładu termin płatności zostanie przeniesiony na 20. dzień po miesiącu, za który należy zapłacić – wskazuje Piotr Juszczyk z inFaktu.

I dodaje, że podatnicy będą mieli więcej czasu na wyliczenie dochodu, na podstawie którego zostanie ustalona podstawa opodatkowania.

Pozostali zapłacą 9 proc. od dochodów

Dla rozliczających się według skali podatkowej zapisy Polskiego Ładu się nie zmienią. Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 tys. zł, a drugi próg podatkowy do 120 tys. zł. Przy jego rozliczaniu będzie stosowana stawka 32 proc.

REKLAMA

Składka zdrowotna dla korzystających ze skali podatkowej wyniesie 9 proc. od osiągniętych dochodów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA