REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Zdrowie

Skandal w Dolinie Krzemowej. Google zbierał dane medyczne milionów osób bez ich zgody

Google zbierał po cichu dane medyczne milionów Amerykanów w ramach tzw. Projektu Słowik. Do tego wykorzystany został popularny system opieki zdrowotnej, Ascension. O sprawie napisał w poniedziałek „The Wall Street Journal”.

12.11.2019
19:22
Google zbierał dane medyczne milionów osób bez ich zgody. Skandal w Dolinie Krzemowej.
REKLAMA

Ascension to organizacja, która kontroluje największy katolicki system opieki zdrowotnej, a zarazem największy system opieki zdrowotnej non-profit w Stanach Zjednoczonych. Działa w 23 stanach oraz w Dystrykcie Kolumbii i obejmuje 2600 szpitali, gabinetów lekarskich i innych placówek medycznych.

REKLAMA

Projekt „Słowik" (oryg. Project Nightingale) rozpoczął się w 2018 r. Nie wiedzieli o tym ani lekarze, ani pacjenci. Wśród danych, do których firma Google mógł mieć dostęp były nazwiska pacjentów, daty urodzenia, adresy zamieszkania, spisy członków rodziny, diagnozy, choroby, wyniki badań (w tym radiologicznych), informacje związane z przebiegiem leczenia, alergie, szczepienia, leki i inne.

Jak podał CNN Business, 150 pracowników Google ma lub do niedawna miało dostęp do tych danych.

„The Guardian" nawiązał natomiast kontakt z tajemniczym informatorem, zaangażowanym osobiście w Projekt „ Słowik". Opublikował on filmik na platformie Daily Motion, w którym tłumaczy zasady współpracy giganta z Doliny Krzemowej z organizacją z branży medycznej.

Projekt miał być zakończony w marcu przyszłego roku. Do tego czasu Google miał mieć dostęp do danych 50 mln pacjentów z 21 stanów.

W przyszłości takie ryzyka prawdopodobnie jeszcze się zwiększą. To jest ostatnia bastion niezwykle wrażliwych danych, którego trzeba bronić

- powiedział „The Guardian” anonimowy informator.

Google i Ascension nie zaprzeczają

Zarówno Google, jak i Ascension przyznały, że taka współpraca rzeczywiście miała miejsce.

Na blogu Google napisano, że jest to biznesowy układ, mający pomóc służbom zdrowia dzięki najnowszej technologii. Przedstawiciele firmy zarzekają się, że dane nie są wykorzystywane w żadnej inny sposób niż taki, który umożliwia dostęp do usług ani że nie są łączone z innymi informacjami, jakie Google pozyskuje na temat użytkownika.

REKLAMA

Opieka zdrowotna jest na topie

Opieką zdrowotną zainteresowani są tacy giganci jak Amazon, Microsoft czy Apple, choć firmy te nie posunęły się tak daleko jak Google. Amazon współpracuje od 2018 r. z Bershire Hathaway i JPMorgan Chase, a efektem jest Przystań. Lub inaczej konsorcjum Haven. Konsorcjum ma ograniczyć rosnące w branży medycznej koszta. Z kolei Microsoft działa ramię w ramię z Walgreens i Apple, proponując wspólne nowe inicjatywy dla zdrowia swoich użytkowników.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA