REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Czy wziąłbyś kredyt hipoteczny w Revolucie? Fintech walczy o kolejną licencję bankową

Revolut daje sygnał, że jego marzenia o staniu się bankiem z krwi i kości nie są tylko marketingową paplaniną. Fintech ma zamiar starać się o licencję bankową w USA – ustaliło CNBC.

13.10.2020
10:28
Czy wziąłbyś kredyt hipoteczny w Revolucie? Fintech walczy o kolejną licencję bankową
REKLAMA

Revolut w ciągu kilku tygodni ma wystąpić do Federal Reserve Bank of San Francisco i California's Division of Financial Institutions o pozwolenie na prowadzenie działalności bankowej.

REKLAMA

Choć status banku Revolt będzie formalnie posiadał wyłącznie na terenie Kalifornii, dzięki umowom międzystanowym będzie mógł prowadzić działalność w całych Stanach Zjednoczonych

– donosi serwis.

Fintech dopiero przebija się ze swoją ofertą do świadomości Amerykanów. Revolut ma w Stanach pół miliona użytkowników. Dla porównania w Europie korzysta z niego już 13 mln osób.

Wejście na rynek w USA nie będzie jednak tak przełomowym dla spółki wydarzeniem, jak uzyskanie licencji bankowej na Litwie. Amerykanie nie uregulowali sektora bankowego tak szczegółowo jak Europejczycy. Wiele kredytów hipotecznych udzielają tam podmioty niebankowe – w 2018 r. mieszkańcy Stanów Zjednoczonych wzięli w nich co drugą pożyczkę.

Na Starym Kontynencie sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. Konta polskich klientów zostały niedawno, w związku z brexitem, przeniesione do spółki zarejestrowanej na Litwie. Revolut zaczyna w ten sposób korzystać z możliwości, jakie dało mu uzyskanie statusu banku.

Wykorzystanie licencji litewskich otwiera najszybszą drogę do formalnego uruchomienia działalności bankowej. Liczymy, że Polska i kraje CEE będą pierwszymi, poza Litwą, gdzie klienci skorzystają z produktów depozytowo-kredytowych Revolut

– tłumaczył  Karol Sadaj, country manager Revolut w Polsce

Brytyjczycy idą własną ścieżką

Transformacja w bank oznacza również, że wyspiarze, jak to wyspiarze, zdecydowali się pójść własną drogą. Fintechy działające w USA wybierają zazwyczaj inną drogę. Potencjalni rywale Revoluta za wielką wodą - Chime i Current nawiązały współpracę z już istniejącymi bankami. Pierwszy z nich ma już przeszło 8,5 mln klientów. To pokazuje, że Brytyjczyków czeka w USA bardzo ciężka przeprawa.

W przeciwieństwie do rywali, którzy działają tam od odpowiednio 7 i 5 lat, Revolut wszedł do Stanów raptem kilka miesięcy temu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA