REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Premier znalazł w budżecie 80 mld zł jak dziecko prezent na Mikołajki. Będą nowe wydatki i nagrody

Niektórym udaje się znaleźć 10 zł. Premier Mateusz Morawiecki znalazł 80 mld zł i już we wrześniu postanowił zamienić się w Świętego Mikołaja. Nowelizacja budżetu sprawiła, że rząd jak z kapelusza wyciągnął dodatkowe pieniądze na ochronę zdrowia, drogi, kolej czy nagrody w budżetówce.

21.09.2021
13:42
Nowelizacja budżetu. Premier znalazł 80 mld zł i obiecuje nowe wydatki
REKLAMA

Nowelizacja budżetu spowodowana jest nadwyżką dochodów w budżecie państwa. I to ogromną. Chodzi o 80 mld zł. Jak nowelizacja budżetu wygląda w praktyce? Na co wydane zostaną pieniądze?

REKLAMA

Nowelizacja budżetu - dla kogo pieniądze?

Na służbę zdrowia przeznaczony ma być dodatkowy miliard zł. Wydatki na inwestycje na drogi mają wzrosnąć o 3,6 mld zł, a na kolej 6,4 mld zł. Na rolnictwo rząd wyda dodatkowe 650 mln zł. Pieniądze te mają być przeznaczone głównie na zwalczanie skutków ASF.

Informacja, która ucieszy setki tysięcy ludzi w Polsce to oczywiście dodatkowe pieniądze na nagrody dla budżetówki.

Zdecydowaliśmy się przeznaczyć w tym roku 6 proc. na fundusz premiowy, który w zeszłym roku był nadwątlony przez COVID-19 i chcemy przeznaczyć te środki dla najbardziej zaangażowanych pracowników budżetówki

– powiedział premier Morawiecki.

To nie koniec. W przyszłym roku w budżetówce funkcjonować będzie fundusz nagród w wysokości 3 proc. Podniesiony też został fundusz wynagrodzeń o 4,4 proc.

Mateusz Morawiecki zapowiedział też wsparcie samorządów. Jak powiedział, 4 mld zł przeznaczy na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Na likwidację tych „cywilizacyjnych opóźnień” wydane ma zostać 4 mld zł.

„Przeznaczymy również więcej środków na osoby z niepełnosprawnościami – po to, by włączyć te osoby do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, to jest naszym absolutnym obowiązkiem” - powiedział premier.

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją wydatki państwa wyniosą 523,37 mld zł. Początkowo 486,78 mld z. Z kolei dochody to 482,98 mld zł, w porównaniu do planowanych 404,48 mld zł). Wzrosnąć, o niemal 5 procent, ma też PKB.

Zdaniem szefa rządu lepsza sytuacja budżetu to wynik tarczy antykryzysowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA