REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Pracuj.pl wypływa na szerokie wody Giełdy Papierów Wartościowych. Akcje grupy wkrótce w ofercie

Grupa Pracuj S.A. wchodzi na giełdę. Firma, która jest właścicielem wielu popularnych serwisów z ofertami pracy, ogłosiła zamiar przeprowadzenia oferty i notowania swoich akcji zwykłych na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

08.11.2021
10:57
Pracuj.pl wypływa na szerokie wody Giełdy Papierów Wartościowych. Akcje grupy wkrótce w ofercie
REKLAMA

Grupa Pracuj działa rynku cyfrowej rekrutacji od ponad 20 lat w Polsce i od 15 lat na Ukrainie. Serwisy firmy oferują ogłoszenia o pracę, usługi wspierające rekrutację, utrzymanie i rozwój pracowników.

REKLAMA
undefined

Grupa ogłosiła w poniedziałek, 8 listopada zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji, skierowanej do inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Grupa Pracuj planuje ubiegać się o dopuszczenie akcji spółki do obrotu na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Od ponad 20 lat pomagamy osobom poszukującym pracy w znalezieniu zatrudnienia odpowiadającego ich kwalifikacjom i potencjałowi, zaś przedsiębiorcom dostarczamy rozwiązania wspierające rekrutację, utrzymanie i rozwój pracowników. Dzięki innowacjom i dogłębnemu zrozumieniu rynku, serwisy Pracuj.pl oraz Robota.ua są dzisiaj najbardziej rozpoznawalnymi markami rekrutacyjnymi w Polsce i na Ukrainie. Skala naszego biznesu sprawia, że zdecydowaliśmy się na wprowadzenie Grupy Pracuj na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie

– mówi Przemysław Gacek, współtwórca i prezes Grupy Pracuj. 

Kto jest właścicielem Grupy Pracuj? Kto sprzeda akcje?

Spółka zamierza ubiegać się o dopuszczenie i wprowadzenie wszystkich swoich akcji do obrotu na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Oferta obejmie wyłącznie część istniejących akcji należących do dotychczasowych akcjonariuszy spółki.

Obecnie największymi akcjonariuszami spółki są: Przemysław Gacek, współzałożyciel i prezes Grupy Pracuj (posiada 54,71 proc. udział w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów na walnym, w tym 51 proc. pośrednio poprzez w pełni kontrolowaną spółkę Frascati Investments sp. z o.o.), fundusz wzrostowy TCV (poprzez swój wehikuł inwestycyjny), który zainwestował w Spółkę w 2017 r. (26,66 proc.), oraz Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj i obecny przewodniczący rady nadzorczej spółki (10,22 proc.).

Współzałożyciele spółki rozważają sprzedaż w ofercie mniejszościowych pakietów akcji. Po zakończeniu oferty Przemysław Gacek, bezpośrednio i pośrednio poprzez Frascati Investments sp. z o.o., pozostanie większościowym akcjonariuszem Spółki.

Akcje zostaną zaoferowane w ramach oferty publicznej przeprowadzanej wyłącznie na terytorium Polski, skierowanej do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.

Informacje o Grupie Pracuj

Grupa Pracuj jest platformą technologiczną z branży HR działającą w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma deklaruje, że wspiera przedsiębiorstwa w zakresie rekrutacji, utrzymania i rozwoju pracowników, ułatwia użytkownikom jej serwisów znalezienie odpowiedniego zatrudnienia umożliwiającego pełne wykorzystanie ich potencjału oraz tworzy światowej klasy technologie, które kształtują przyszłość rynku HR.

W 2020 r. z serwisów grupy korzystało średnio 6,8 mln użytkowników miesięcznie, w tym 3,1 mln w Polsce i 3,7 mln na Ukrainie. W tym okresie na portalach grupy każdego dnia dostępnych było średnio 154 tys. ofert pracy. Z systemu eRecruiter, służącego do zarządzania rekrutacjami, korzysta ponad 1500 firm. 

Grupa Pracuj działa od ponad 20 lat w Polsce i od 15 lat na Ukrainie. Firma podkreśla, że zatrudnia ponad 800 osób, w tym ponad 200 wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się rozwojem produktów oraz technologią. Według Grupy Pracuj z jej usług korzysta łącznie około 81 tys. pracodawców. 

Większość przychodów grupy (niemal 87 proc. w 2020 r.) pochodzi od pracodawców i agencji rekrutacyjnych zamieszczających oferty pracy w serwisach internetowych należących do Grupy Pracuj i zamawiających usługi dodatkowe związane z tymi ogłoszeniami. Grupa osiąga też przychody dzięki platformie eRecruiter oferowanej w modelu abonamentowym SaaS. 

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r. Grupa Pracuj, korzystając z rosnącego popytu na projekty rekrutacyjne, połączonego z wprowadzeniem nowych produktów i usług, osiągnęła przychody z umów z klientami w wysokości 344 mln zł, o 60 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2020 r. Grupa wypracowała w tym okresie skorygowaną EBITDA (zdefiniowaną poniżej) w wysokości 200 mln zł (marża 58 proc.), co oznacza wzrost o 85 proc. r/r.

Główne marki Grupy Pracuj

Firma deklaruje w komunikacie, że Pracuj.pl jest największym polskim internetowym serwisem rekrutacyjnym z 64 proc. udziałem w rynku pod względem przychodów za 2020 r. (wg OC&C). Z kolei Robota.ua ma mieć 37 proc. udział w rynku ukraińskim pod względem przychodów za 2020 r.

REKLAMA

eRecruiter to polska platforma rekrutacyjna typu SaaS (ang. software as a service, czyli oprogramowanie jako usługa). Regularnie korzysta z niej ponad 1500 przedsiębiorstw z kilkudziesięciu branż. System eRecruiter dostarcza jedno narzędzie do obsługi całego procesu rekrutacyjnego, w tym publikowania ogłoszeń, zarządzania bazą kandydatów zgodnie z RODO i badania doświadczenia ubiegających się o pracę.

Powyższe marki główne od 2021 r. wspierane są przez dwie nowe: Dryg.pl – rozwiązanie skoncentrowane na pracownikach fizycznych, oraz the:protocol – serwis rekrutacyjny gdzie znajdziemy oferty pracy z branży IT.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA