REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki
  3. Prawo

Polski Ład nie może być pułapką dla obywateli. Rzecznik Praw Obywatelskich punktuje flagowy program rządu

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek uważa, że rząd za bardzo się spieszy z wprowadzeniem Polskiego Ładu, sugeruje rozwagę i postuluje przesunięcie terminu wejścia zmian podatkowych dopiero na 2023 r.

19.10.2021
10:10
Polski Ład nie może być pułapką dla obywateli. Rzecznik Praw Obywatelskich punktuje flagowy program rządu
REKLAMA

W „Uwagach RPO dla Senatu” prof. Marcin Wiącek punktuje zmiany podatkowe, które w ramach Polskiego Ładu chce wprowadzić rząd.

REKLAMA
  • Podatnicy powinni mieć wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się do Polskiego Ładu, który wprowadza rewolucyjne zmiany systemu podatkowego
  • Zastrzeżenia dotyczą m.in. nowej kwoty wolnej od podatku, podwyższenia drugiego progu podatkowego, zmian co do składki zdrowotnej i opodatkowania wynajmu mieszkań
  • Prawo nie może stawać się swoistą pułapką dla obywateli. Mają oni układać swoje sprawy w zaufaniu, że nie narażają się na skutki, których nie mogli byli przewidzieć przy podejmowaniu decyzji
  • RPO proponuje przygotowanie gruntownej reformy prawa podatkowego oraz takie prowadzenie prac, aby nowe zasady weszły w życie 1 stycznia 2023 r., a nie za niespełna trzy miesiące

Jako Rzecznik Praw Obywatelskich postuluję przygotowanie gruntownej reformy prawa podatkowego oraz wydłużenie czasu prac nad zmianami w ramach Polskiego Ładu, tak aby najwcześniej weszły one w życie 1 stycznia 2023 roku, a nie za niespełna trzy miesiące – wskazał w „Uwagach dla Senatu” Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek.

Polski Ład a dobre praktyki legislacyjne

Jak podkreślił RPO, materia prawa podatkowego wymaga przestrzegania najwyższych standardów i dlatego cały proces legislacyjny musi przebiegać w odpowiednim tempie bez przesadnego pośpiechu.

W opinii prof. Marcina Wiącka dobrym praktykom legislacyjnym nie sprzyjają błyskawiczne tempo prac, ekspresowe terminy konsultacji albo ich brak, ciągle zmieniające się koncepcje, wielokrotne dodawanie nowych i zaskakujących poprawek istotnie modyfikujących wcześniejsze założenia, brak wszechstronnego przewidywania skutków wprowadzanej regulacji, a także bardzo krótka vacatio legis.

Dlatego też apeluję, aby prace legislacyjne nad uchwaleniem Polskiego Ładu przebiegały w należyty sposób, umożliwiający pełną i rzetelną analizę wszystkich zgłaszanych uwag, a także zapewniały podatnikom wystarczający czas na zapoznanie się i przygotowanie się do wdrożenia nowej regulacji – zaznaczył RPO.

Zmiany w składce zdrowotnej złe dla przedsiębiorców

Jako przykład zmian wprowadzanych Polskim Ładem budzących liczne kontrowersje Rzecznik Praw Obywatelskich wymienił reformę składki zdrowotnej. Jego zdaniem po uchyleniu przepisów, które dotychczas pozwalały na odliczenie od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75 proc., stanowić będzie dodatkowe obciążenie.

Wprowadzenie tych rozwiązań może spowodować, że część przedsiębiorców zrezygnuje z opodatkowania podatkiem liniowym – wskazał Rzecznik.

Jak dodał, przyjęcie tych zmian w dobie przezwyciężania negatywnych skutków pandemii zdestabilizowałby sytuację finansową wielu przedsiębiorców.

Do biura RPO napływają też skargi emerytów, którzy wskazują, że ich też dotkną niekorzystne zmiany. Z jednej strony nie będą mogli skorzystać z odliczenia składki zdrowotnej, a z drugiej Polski Ład nie uprawnia ich do skorzystania z ulgi dla klasy średniej.

Seniorzy traktują to jako swoistą karę wymierzoną w osoby, które były aktywne zawodowo dłużej i dzięki temu pobierają wyższe emerytury. Należałoby rozważyć rozszerzenie kręgu adresatów tej ulgi – zasugerował RPO.

Polski Ład uderzy w małżonków i rodziców

Rzecznik podkreślił też, że z uwagi na skomplikowany charakter ulgi dla klasy średniej mogą pojawić się wątpliwości co do spełnienia warunków koniecznych do jej skorzystania w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków.

REKLAMA

W konsekwencji w niektórych przypadkach może pojawić się konieczność zwrotu naliczonej uprzednio korzyści podatkowej lub konieczność dopłaty – stwierdził RPO.

Zastrzeżenia prof. Wiącka dotyczą też ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko. Jego zdaniem powinno się rozważyć pozostawienie dotychczasowych rozwiązań.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA