REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Płace w firmach wciąż rosną szybciej niż inflacja. Coraz bardziej doskwiera im brak pracowników

Dokładnie 5917,15 zł brutto wyniosło w październiku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, a to oznacza, że było aż o 8,4 proc. wyższe niż rok temu. Stopa inflacji w październiku wyniosła 6,8 proc. Gorsza wiadomość jest taka, że dla GUS-u „w sektorze przedsiębiorstw” oznacza firmy zatrudniające na etacie co najmniej dziewięć osób.

19.11.2021
14:06
Zarobki w Polsce. Płace rosną, bo coraz bardziej brakuje pracowników
REKLAMA

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2021 r. wyniosło 5917,15 zł – podał Główny Urząd Statystyczny w piątkowym komunikacie. Jak wskazał GUS, dynamika wzrostu płac wyniosła 8,4 proc. rok do roku i była znacznie wyższa niż w październiku 2020, gdy odnotowano dynamikę wzrostu płac na poziomie 4,7 proc.

REKLAMA

Wraz z wysokością przeciętnego wynagrodzenia GUS podał dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W październiku wyniosło 6,35 mln i było o 0,5 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Jak jednak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, formalne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw ustabilizowało się na poziomach niższych niż przed pandemią i jest ono dziś o około 1,5 proc. mniejsze niż na koniec 2019 roku. To oznacza, że teoretycznie wyparowało około 95 tys. etatów.

Eksperci PIE tłumaczą, że coraz częściej pracownicy decydują się na świadczenie usług w ramach samozatrudnienia, czyli prowadząc działalność gospodarczą. Co miesiąc rejestrowanych jest w Polsce około 25 tys. nowych działalności gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne.

Badania ankietowe prowadzone wśród pracowników wskazują, że łączna liczba pracujących w polskiej gospodarce wzrosła od początku pandemii o 1,5 proc. i jest obecnie rekordowo wysoka – ponad 16,7 mln – informuje PIE.

Firmy cały czas zgłaszają wysoki popyt na pracę oraz rosnące problemy z rekrutacją pracowników, a to o powoduje silną presję na wzrost wynagrodzeń. Dynamika wzrostu wprawdzie zmalała w październiku z 8,7 do 8,4 proc. rok do roku, jednak w odróżnieniu od poprzednich miesięcy przyrost wynika z podwyżek w firmach, a nie efektów statystycznych – tłumaczą analitycy PIE.

Firmy będą wciąż podnosić płace

Badania koniunktury PIE i BGK wskazują, że coraz więcej firm deklaruje podwyższanie wynagrodzeń. Obecnie na taki ruch decyduje się oo piąta firma to rekord w tym roku. PIE prognozuje, że wzrost płac w przyszłym roku utrzyma się powyżej 8 proc.

REKLAMA

Wzrost kosztów pracy i niedobory pracowników będą prowadzić jednak do wysokiej inflacji

– wskazują eksperci PIE.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA