REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

To będzie rekordowy wzrost. Rząd zdecydował, o ile podnieść płacę minimalną

Rada Ministrów przyjęła propozycję resortu pracy dotyczącą wysokości płacy minimalnej na 2020 rok. Jeżeli nic się nie zmieni, minimalne wynagrodzenie wzrośnie z 2250 na 2450 zł brutto.

11.06.2019
15:40
Rząd podnosi płacę minimalną. Idziemy na rekord
REKLAMA

Fot. Pixabay

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiadało tę podwyżkę od maja. Teraz rząd przychylił się do propozycji, dzięki której minimum krajowe pójdzie w górę o 200 zł. Stawka godzinowa wyniesie 16 zł. Przeciwne temu było środowisko pracodawców, które domagało się podniesienia płac o 6,1 proc. – do 2387 zł brutto.

W drugą stronę ciągnęła za to strona związkowa. Ta chciała, by płaca minimalna wzrosła aż o 270 zł – do 2520 zł brutto. Stanowisko przyjęte przez resort można więc nazwać niemal idealnym kompromisem.

Teraz Rada Ministrów ma czas do 15 czerwca, by przedstawić swoje propozycje Radzie Dialogu Społecznego. Jeżeli obu stronom nie uda się dojść do porozumienia, wysokość płacy minimalnej zostanie ustanowiona za pomocą rządowego rozporządzenia.

Rekordowa podwyżka ucieszy z pewnością ok. 1,5 mln Polaków, którzy pracują w oparciu o jej wysokość. Nieco mniej entuzjazmu wykażą zapewne pracodawcy (choć ci w dużych miastach zazwyczaj i tak płacą zdecydowanie lepiej) oraz część ekspertów.

Niedawno tempo wzrostu minimalnego wynagrodzenia zostało skrytykowane przez Forum Obywatelskiego Rozwoju.

REKLAMA

Wysokość płacy minimalnej nie jest kluczowym problemem polskiego rynku pracy, ale negatywnie odbija się na zatrudnieniu najsłabszych pracowników. Wysoka płaca minimalna utrudnia podejmowanie pracy osobom, których brak doświadczenia, niskie umiejętności czy niski poziom wynagrodzeń w regionie (realnie płaca minimalna jest wyższa w biedniejszych regionach Polski) nie pozwalają wypracować wystarczająco dużej wartości dodanej, aby opłacalne było ich zatrudnienie – podkreślał w raporcie analityk FOR Rafał Trzeciakowski.

Biorąc pod uwagę stosunek płacy minimalnej do produktywności jesteśmy na 7 miejscu wśród krajów UE i OECD, co oznacza, że na tle innych rozwiniętych gospodarek wypadamy dość blado. A rekordowe podniesienie płacy minimalnej od przyszłego roku tej sytuacji raczej nie poprawi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA