REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Nie jest dobrze, PKB poniżej oczekiwań. Rację mieli najwięksi pesymiści…

Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w III kwartale 2019 roku był realnie wyższy o 3,9 proc. rok do roku, wobec 5,2 proc. w analogicznym okresie 2018 r. – podał GUS.

14.11.2019
10:01
REKLAMA

Zdaniem ekonomistów ankietowanych przez PAP Biznes oraz agencję ISBnews tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wyniosło 4,1 proc. w III kw. 2019 r. (wobec 4,5 proc. r/r w II kw. 2019 r.). Prognozy czternastu ankietowanych przez ISBnews analityków wahały się od 3,9 do 4,3 proc. Tak więc rację mieli ci najbardziej pesymistyczni.

REKLAMA

Polska dołącza do zaskoczeń in minus w regionie: 3,9 proc. wzrostu PKB w III kwartale

– skwitowali dane GUS ekonomiści mBanku.

Szacunki ekonomistów dotyczące dynamiki PKB na cały 2019 r. pozostały bez zmian na poziomie 4,4 proc.

Minister Kwieciński też się pomylił

Jerzy Kwieciński, minister finansów oraz inwestycji i rozwoju w kończącym urzędowanie gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego ocenił, że trzeci kwartał był nieco bardziej leniwy niż pierwsze półrocze, ale za to czwarty czwarty powinien być znacznie lepszy.

– Myślę, że w ciągu całego roku jesteśmy w stanie zapracować na 4,3-proc. wzrost PKB

– wskazał Jerzy Kwieciński.

W drugim kwartale tego roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 4,4 proc., a w pierwszym kwartale 2019 r. PKB o 4,7 proc. rok do roku.

Niemcy znowu uciekły przed recesją

Dzisiaj poznaliśmy też wstępny odczyt PKB Niemiec. Pełne dane opublikowane zostaną 22 listopada. Z danych podanych przez Destatis wynika, że PKB Niemiec w III kw. wzrósł o 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym oraz 1 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści zakładali -0,1 proc. kwartał do kwartału i 0,9 proc. rok do roku. r.

Gdyby ich prognozy się sprawdziły oznaczałoby to, że Niemcy dotknęła techniczna recesja. Ekonomiści mówią o niej w sytuacji, gdy gospodarka notuje dwa następujące po sobie kwartały ujemnej dynamiki. Ostatni raz recesja dotknęła Niemcy na początku 2013 r.

W drugim kwartale Niemcy zanotowały odpowiednio -0,2 proc. k/k i -0,1 proc. r/r.

Wzrost PKB. Zdaniem NBP gospodarka wyhamuje

Przedstawiona w tym tygodniu projekcja PKB opracowana w Departamencie Analiz Ekonomicznych (DAE) Narodowego Banku Polskiego zakłada, że polska gospodarka będzie rozwijać się w 2019 w tempie 4,3 proc., w 2020 – 3,6 proc., w 2021 – 3,3 proc. W stosunku do lipcowego raportu bank centralny obniżył prognozy. Wtedy spodziewał się, wzrostu PKB o 4,5 proc., 4 proc. i 3,5 proc.

REKLAMA

Jak wyjaśnia, wynika to ze spodziewanego wolniejszego wzrostu PKB w III kw. br. oraz z obniżenia prognozy krajowej aktywności gospodarczej w dłuższej perspektywie.

Niższy popyt zagraniczny oraz podwyższona niepewność odnośnie do perspektyw handlu zagranicznego w największym stopniu przełożyły się na bieżącą i prognozowaną aktywność ekonomiczną przedsiębiorstw

– podał NBP.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA