REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Rzecznik rządu obnażył fejk niusa ministra edukacji. Potwierdził, że nauczyciele oberwali przez Polski Ład

Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał w środę, że w przypadku nauczycieli, którzy dostali niższą pensję za styczeń po wejściu Polskiego Ładu „doszło do złego naliczenia podatku” i obiecał, że dostaną wyrównanie w lutym, ale rząd musi jeszcze przygotować odpowiednie procedury. To kolejny cios w wiarygodność ministra Przemysława Czarnka, który we wtorek nazwał takie doniesienia nieprawdziwymi i zaapelował o zaprzestanie dezinformacji dotyczących rzekomego negatywnego wpływu Polskiego Ładu na wynagrodzenie nauczycieli.

05.01.2022
10:51
nauka-zdalna-minister-Czarnek
REKLAMA

Ze względu na pewne rozliczenia podatkowe doszło w niektórych miejscach, jeżeli chodzi w szczególności o nauczycieli, do złego naliczenia podatku – przyznał w środę rano w Polskim Radiu Piotr Müller. Te osoby otrzymają jego wyrównanie – obiecał rzecznik rządu.

REKLAMA

Wyrównanie pensji nauczycieli za styczeń nie będzie oczywiście proste, bo najpierw trzeba będzie opracować odpowiednie procedury. Przygotujemy takie rozwiązania, które pozwolą na to, aby to w sposób sprawny zrobić – zapowiedział Piotr Müller.

PIT-2 sprawia problemy w Polskim Ładzie

Jak pisaliśmy wczoraj, część nauczycieli dostało pensje za styczeń obniżone nawet o 400 zł, co jest efektem bardzo skomplikowanych przepisów Polskiego Ładu. Problem dotyczy głównie PIT-2, który wypełniają osoby pracujące w paru placówkach. Chodzi o zastosowanie kwoty zmniejszającej podatek, o co można wnioskować tylko u jednego pracodawcy. Do tej pory było to niecałe 44 zł miesięcznie, ale Polski Ład podwyższył tę kwotę aż do 425 zł miesięcznie.

Piotr Müller przekonuje, że jednym z powodów, dla których mogło dojść do złego naliczenia podatku od pensji nauczycielskich, jest błąd księgowego czy kadrowego, jeżeli chodzi o naliczenie z poziomu PIT-2.

Czyli klasycznie system jest fantastyczny, ale ludzie zawiedli. Mimo to w środę w południe na zapowiedzianej konferencji prasowej wiceministrów finansów i edukacji mają zostać przedstawione sposoby naliczania podatku, które nie zjadają pensji.

Jak widać, problem z Polskim Ładem i jego wpływem na pensje nauczycieli, policjantów i innych grup zawodowych jest całkiem realny i rząd musi pośpiesznie naprawiać system, który źle zadziałał od 1 stycznia. Do wiadomości nie przyjmuje tego jednak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który doniesienia o obniżonych pensjach nauczycieli za styczeń uznał za fałszywkę.

Kuratorzy nic nie mówili

Szanowni Państwo, uprzejmie proszę o zaprzestanie dezinformacji dotyczących rzekomego negatywnego wpływu Polskiego Ładu na wynagrodzenie nauczycieli

– napisał we wtorek na Twitterze, podając komunikat swojego resortu.
REKLAMA

Ministerstwo w krótkim komunikacie napisało, że nie ma żadnego zaniżania wynagrodzeń nauczycieli z powodu Polskiego Ładu, bo żaden kurator oświaty nie potwierdził tego rodzaju sytuacji. MEiN wezwało do niewprowadzania w błąd opinii publicznej, ale już w kolejnym akapicie zaapelowało, że jeżeli nauczyciele otrzymali niższe wynagrodzenie, to żeby się zgłaszali do swoich organów prowadzących i pisali maile do ministerstwa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA