REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo /
  3. Pieniądze

Nie łudź się, że coś zarobisz. Szukali naiwnych w USA, Emiratach, na Wyspach, teraz trafili do Polski

Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin - przed tymi systemami ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To mogą być piramidy finansowe stworzone w celu wyłudzania pieniędzy.

04.09.2019
15:42
Piramidy finansowe na celowniku UOKiK. Sprytny patent na oszukiwanie
REKLAMA

Podejrzewamy, że kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam. Nasze postępowania są w toku, ale już teraz chciałbym przestrzec konsumentów przed pochopnym przelewaniem pieniędzy. Istnieje duże ryzyko, że można je stracić - przestrzega Marek Niechciał, prezes UOKiK.

REKLAMA

Zarzuty dla firm z USA, ZEA i Wielkiej Brytanii

Zarzuty organizowania piramidy finansowej postawiono trzem firmom: Alternet ze Stanów Zjednoczonych – promuje system na portalu Alternet i platformie AdBlast. Tutaj można wykupić pakiet od 10 do 1000 dolarów i czekać na zyski, o ile do udziału namówi się kolejne osoby. Druga firma to Nautilus Investment ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, promująca system Omega. Zasada rzekomych korzyści ta sama, ale pakiety do zakupy możliwe nawet za 200 tys. euro. 

Zarzuty UOKiK nie ominęły również M&K Promotim z Wielkiej Brytanii oraz M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych, które opracowały system Hybryd Cykler. W nim uczestnik walczący o najlepsze miejsce do wypłaty zysków musi płacić nawet 2 tys. zł dziennie. Owe zyski mają przyjść, standardowo - po namowie innych. 

REKLAMA

UOKiK ostrzega przed piramidami

Przy okazji urzędnicy wyczulają użytkowników różnych systemów finansowych na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Powinni być ostrożni za każdym razem, gdy ktoś zapewnia ich o bardzo wysokich zyskach w krótkim czasie, a przy okazji unika odpowiedzi na konkretne pytania. Do tego oferuje kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa. Przy okazji zaś odsyła na stronę internetową, która nie zawiera wielu informacji lub jest „w budowie”. Rzecz jasna nie należy też ufać tym podmiotom, które nie podają źródeł finansowania sytemu lub przedstawiają je w bardzo ogólnej formie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA