REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Nowy program rządu to energetyczny hit. Zgarnij 21 tysięcy na swoją własną pompę ciepła

Pod koniec kwietnia rusza program Moje Ciepło. To kolejna inicjatywa rządu, po programie Mój Prąd, która ma nakłonić Polaków do dbałości o bilans energetyczny budynków mieszkalnych. Mają zyskać na tym i nasze portfele i środowisko również. Tutaj również obowiązuje zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata przyznanych środków.

21.04.2022
9:58
Nowy program rządu to energetyczny hit. Zgarnij 21 tysięcy na swoją własną pompę ciepła
REKLAMA

Program Moje Ciepło, za który odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), miał ruszyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału, ale się nie udało. Teraz obowiązującym terminem jest koniec kwietnia. Inicjatywa, która w zamyśle rządu ma być uzupełnieniem programu Czyste Powietrze, jest przede wszystkim zachętą do inwestowania w ekologiczne źródła ogrzewania.

REKLAMA

To nic innego jak wsparcie rozwoju ciepłownictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z zastosowaniem zeroemisyjnych pomp ciepła w domach jednorodzinnych. 

Środki na obsługę programu Moje Ciepło będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego, czyli nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla – tłumaczy Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW.

Moje Ciepło. Maksymalna dotacja to aż 21 tys. zł

Budżet programu Moje Ciepło wynosi 600 mln zł. Okres kwalifikowalności będzie liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. Wsparcie finansowe ma mieć formę bezzwrotnej dotacji, która będzie stanowić od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Górna granica przygotowana jest dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Tym samym na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do maksymalnie 21 tys. zł. Co istotne pod uwagę będą brane wyłącznie powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła, wykorzystywane albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej. Program jest skierowany do osób fizycznych: właścicieli lub współwłaścicieli nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Uzupełnienie programu Czyste Powietrze

Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW, przypomina, że dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. Dlatego, jego zdaniem, program Moje Ciepło jest komplementarny wobec inicjatywy Czyste Powietrze. Wiadomo z kolei, że tę czekają kolejne modyfikacje. 

REKLAMA

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem kolejnych zmian do programu Czyste Powietrze, w celu optymalnego wykorzystania środków, przyśpieszenia poprawy jakości powietrza w kraju poprzez dalszą wymianę kotłów na paliwa stałe, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację budynków – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Program Czyste Powietrze wystartował we wrześniu 2018 r., z perspektywą do września 2029 r., z budżetem na poziomie 103 mld zł. Do końca 2021 r. złożono niemal 380 tys. wniosków na kwotę 6,4 mld zł, a średnia kwota wnioskowanego dofinansowania wyniosła 16,8 tys. zł. W ramach programu podpisano prawie 300 tys. umów obejmujących dofinansowanie na poziomie 4,9 mld zł i wypłacono 1,35 mld zł. Biorąc pod uwagę cały budżet programu, to raptem 1,35 proc. przygotowanych środków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA