menu
Biznes
Praca IT
Blog
Najnowsze
Biznes
Energetyka
Gospodarka
Obserwator Finansowy
Pieniądze
Prawo
Praca
Transport
Zakupy
Zdrowie
Poradniki
Tech
Technika
Sprzęt
Oprogramowanie
Gry
Foto
Social Media
Militaria
Nauka
RTV
Kosmos
Poradniki
Na topie
Rozrywka
Najnowsze
Seriale
Filmy
VOD
Netflix
Disney+
HBO Max
SkyShowtime
Canal+
Co obejrzeć?
Gry
Media
TV
Książki
Audiobooki
Komiksy
Dzieje się
Dramy
Horrory
Popularne seriale
Autoblog
Wiadomości
Testy
Auta używane
Porady
Klasyki
Ciekawostki
Przegląd rynku
SW+
Kontakt
ciepłownictwo
Wysypiska to przeżytek. Śmieci mogą ogrzać domy i mieszkania Polaków
Ciepło pochodzące z odpadów w Polsce? Eksperci z Arup, międzynarodowej firmy inżynieryjnej, znanej z takich projektów, jak plan działania na rzecz klimatu Londyńskiej dzielnicy Waltham Forest czy stworzenie dynamicznego modelu miasta Adelaide w Australii, przekonują, że jest to jak najbardziej możliwe. Dekarbonizacja ciepłownictwa to jeden z elementów szeroko rozumianej transformacji energetycznej, przed którą - nawet...
16.06.2026 22:06
Nawet 3,5 tys. zł dopłaty. Rząd rusza z Bonem Ciepłowniczym
Ministerstwo Energii rusza z Bonem Ciepłowniczym. Dopłaty nawet do 3,5 tys. zł mają pomóc osobom korzystającym z miejskiego ogrzewania po wzroście cen ciepła. Wnioski będzie można składać latem. Resort energii ogłosił szczegóły programu Bon Ciepłowniczy, który ma pomóc gospodarstwom domowym po zakończeniu mrożenia cen energii. Wsparcie ma odciążyć mieszkańców korzystających z ogrzewania sieciowego po podwyżkach...
12.05.2026 12:22
Polskie ciepłownictwo na rozdrożu. Będzie rewolucja w taryfach?
Model kształtowania cen w polski ciepłownictwie za chwilę będzie miał trzy dekady. Dlatego analitycy coraz głośniej mówią o nowy sposobie taryfowania, bardziej pasującym do obecnej rzeczywistości. Nie do końca wiadomo, czy Komisja Europejska faktycznie zgodzi się na wyhamowanie swojej polityki klimatycznej i złagodzenie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 - ETS. Tak czy inaczej w...
29.03.2026 04:18
Pompa ciepła zasilana energią ze ścieków. Gliwice zmieniają zasady gry
To może być coś na wzór energetycznej rewolucji, której przewodzą pompy ciepła. W Gliwicach ruszyła realizacja projektu, jakiego Polska jeszcze nie widziała. Czy w Gliwicach mamy do czynienia z energetycznym game changerem? Bardzo możliwe, chociaż ostatecznie okaże się to po zakończeniu projektu. Ten polega na zainstalowaniu pompy ciepła, o mocy ponad 12 MWt, na terenie gliwickiej Centralnej...
16.11.2025 11:00
Pół biliona złotych. Tyle pójdzie na to, żebyście mieli ciepło w domu
Grzanie gazem w gospodarstwach domowych jeszcze tylko przez dekadę? Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) przesłało swoje stanowisko względem transformacji ciepłownictwa do Komisji Europejskiej i wskazuje na największe zagrożenia. Przede wszystkim PTEC podkreśla, że w przeciwieństwie do systemu elektroenergetycznego, ciepłownictwo sieciowe znacznie różni się między poszczególnymi państwami członkowskimi UE. Zarówno pod względem skali systemu, jak i...
09.11.2025 09:06
Od 1 lipca o wiele wyższe rachunki. Rząd nie przedłużył ulgi
Ceny ciepła mogą wzrosnąć o 20, 30, a nawet 50 proc. Od 1 lipca przestaje obowiązywać rządowa tarcza. Zmiana cen może uderzyć w miliony gospodarstw domowych. Od 1 października 2022 r. obowiązuje maksymalna cena ciepła. Dzięki temu wzrost cen ogrzewania systemowego dla odbiorcy, łącznie z opłatami i stawkami przesyłowymi, nie może być większy niż 40...
14.06.2025 05:01
Kolejne polskie miasto żegna węgiel. Mieszkańcy zyskają niższe rachunki
Samorządy coraz chętniej inwestują w zieloną energię i dekarbonizację. Korzyści odczuwają także mieszkańcy – powietrze jest czystsze, a rachunki niższe. Samorządy terytorialne coraz częściej poszukują alternatywy dla swoich dotychczasowych systemów ciepłowniczych. W kontekście tych zmian często mówi się o zrównoważonym rozwoju, globalnym ociepleniu i zmianach klimatycznych. Jednak wiadomo, że w pierwszej kolejności chodzi o obniżenie...
30.05.2025 18:31
Rewolucja w ogrzewaniu. Cieplej, taniej, bez węgla
Transformacja ciepłownictwa to nie tylko techniczne zmiany w elektrowniach i sieciach. To realne korzyści dla nas wszystkich. Nowoczesne źródła ciepła oznaczają czystsze powietrze, stabilniejsze dostawy i niższe rachunki w dłuższej perspektywie. Jeśli dobrze wykorzystamy środki z Unii i postawimy na nowe technologie, możemy ogrzewać mieszkania taniej i bez węgla.
16.05.2025 05:05
Ciepło przyszłości z Podkarpacia. Sanok stawia na wodór i słońce
Jak ma wyglądać transformacja energetyczna i dekarbonizacja systemów elektroenergetycznych i ciepłowniczych? W ujęciu indywidualnym to dosyć proste: inwestujemy w fotowoltaikę, najlepiej z pompą ciepła oraz magazynem energii i tak naprawdę jest po sprawie. A w ujęciu całego miasta, albo kraju? Z tym już jest zdecydowanie większy problem. Ale Sanok wraz ze spółką Hynfra przeciera właśnie szlak. Za parę lat cała Polska może z zazdrością patrzeć na to podkarpackie miasto.
18.04.2025 04:55
Zakręciłeś kaloryfer, nie oszczędzisz. Policzą ci, jakbyś grzał na potęgę
Ten numer już nie przejdzie. Od grudnia 2021 r. w Polsce obowiązują przepisy, które mają ukrócić sąsiedzkie kradzieże ciepła, ale mało kto zwrócił na nie uwagę. Nowe zasady rozliczania ogrzewania w budynkach wielorodzinnych sprawiają, że każdy lokator, nawet jeśli nie korzysta z grzejników, i tak ponosi minimalny koszt ogrzewania. Celem zmian jest większa sprawiedliwość, ale okazuje się, że spółdzielnie mieszkaniowe często nie radzą sobie z ich wdrażaniem. Jakie są konsekwencje tych regulacji dla mieszkańców i dlaczego rachunki za ciepło mogą zaskakiwać? Sprawdzamy, jak w praktyce działa nowy system.
19.02.2025 06:46
Ciepłownie na zakręcie. Trzeba je pilnie modyfikować, o ile przetrwają najbliższą zimę
Kryzys energetyczny wyjątkowo okrutnie obchodzi się z ciepłowniami. Te już na starcie sezonu grzewczego ledwo wiązały koniec z końcem, a teraz wcale nie jest lepiej. Branża twierdzi, że kluczowe będą kredyty i gwarancje z Banku Gospodarstwa Krajowego. Ale i tak przerw w dostawach ciepła w niektórych miejscach kraju nie można wykluczyć. Forum Energii ma pomysł jak to zmienić.
15.10.2022 11:48
Temperatura w dół, donice i świece idą w ruch. Patent może i sprytny, ale czy tani? Sprawdziłam!
Najlepszy lifehack tego roku? Ogrzewanie mieszkania za pomocą zaledwie kilku ceramicznych donic i maleńkich świeczek typu tealight podbija TikToka, a film z dowodem na to, że to działa, ma już ponad 2 mln wyświetleń. I nie ma tu żadnych telewizyjnych sztuczek. To rzeczywiście może działać i uratować was, jak nagle zimą na kilka dni z kaloryferów przestanie płynąć ciepło. Ale nie, to nie jest ciepło za darmo. To „darmowe” ogrzewanie mogłoby was kosztować 660 zł miesięcznie, gdybyście chcieli tak grzać codziennie przez 30 dni. Dla porównania, centralne ogrzewanie nawet po tegorocznych podwyżkach, to koszt ok. 100 zł miesięcznie. Z tymi świeczkami to jednak słaby interes - dokładnie policzyłam.
11.10.2022 06:18
Totalny brak węgla i ceny z kosmosu. A po wakacjach czarna data, która wywróci nasz świat do góry nogami
Mamy do czynienia z węglową burzą, która ucichnie dopiero za kilka miesięcy – na starcie przyszłego sezonu grzewczego. Po tym, jak kolejna spółka wydobywcza stwierdziła, że produkcji węgla nie może zwiększyć, jest już pewne, że po wakacjach będziemy mieli do czynienia z sytuacją bez precedensu. Ale zdaniem ekspertów nie ma co się żalić, tylko trzeba jak najszybciej zmieniać polskie ciepłownictwo.
05.05.2022 06:50
Takich wyników chyba nikt się nie spodziewał. Zobacz, jak i za ile Polacy ogrzewają swoje domy
W których aglomeracjach Polacy najwięcej wydają na ogrzewanie, jak wzrosły koszty energii od 2022 roku, czym najczęściej Polacy ogrzewają swoje domy i mieszkania? Na te ważne pytania udało się odpowiedzieć podczas specjalnego badania. Wyniki są niezwykle ciekawe. Zespół analityczny Heat Decor przeprowadził badanie ankietowe w 10 największych aglomeracjach Polski, którego głównym celem było oszacowanie wydatków za ogrzewanie w sezonie 2021/2022 oraz zweryfikowanie popularności poszczególnych źródeł ciepła.
28.04.2022 04:32
Ogrzane domy tylko dla bogaczy. Po podwyżkach rachunków za prąd rząd funduje nam armagedon ciepłowniczy
Coraz więcej krajów europejskich ucieka od paliw kopalnych w ciepłownictwie. Polska opiera wymianę węglowych kopciuchów na gazie ziemnym i podąża dokładnie w odwrotnym kierunku. Eksperci wzywają Unię Europejską do zmiany prawa, inaczej o neutralności klimatycznej od 2050 r. od razu można zapomnieć.
20.01.2022 16:08