REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Pieniądze

Choinkowy efekt 500+. Dostajesz pieniądze od państwa? Kupisz więcej prezentów

Statystyczna polska rodzina wyda na Boże Narodzenie blisko 1838 zł, o 4,8 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Rodziny, otrzymujące 500+ planują w tym roku na organizację świąt przeznaczyć ponad 2021 zł, a więc o ponad 183 zł więcej niż wynosi średnia dla wszystkich badanych – wynika z tegorocznego badania MilleŚwięta.

16.12.2019
17:43
ile-polacy-wydadza-na-swieta-milleswieta
REKLAMA

Po produkty spożywcze Polacy wybiorą się do dyskontów. Zakupy zrobi tam aż sześciu na dziesięciu Polaków. Na drugim miejscu uplasowały się hiper- i supermarkety, do których uda się blisko co drugi zapytany. Tylko 25 proc. Polaków po zakupy wybierze się na bazary i targowiska oraz konkretne sklepy, ale inne niż dyskonty i supermarkety (24 proc.)

REKLAMA

Relatywnie mało popularnym miejscem zakupu artykułów spożywczych jest internet, niezależnie czy zakup ten wiąże się z użyciem komputera (5 proc.), czy smartfona (2 proc.)

– wynika z badania MilleŚwięta przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Banku Millennium.

Za to w poszukiwaniach prezentów i świątecznych promocji internet jest niezastąpiony.

Dla Polaków głównym źródłem wiedzy o ofertach zniżkowych są strony internetowe sklepów (50 proc.), portale społecznościowe (23 proc.) oraz aplikacje mobilne (21 proc.).

Kupując upominki w sieci, wciąż najczęściej używamy komputera (37 proc.). 22 proc. badanych wykorzysta w tym celu smartfon.

Warto jednak zwrócić, że od opublikowania w 2017 roku pierwszego badania MilleŚwięta, odsetek osób, które deklarują kupno upominków świątecznych za pomocą urządzenia mobilnego, wzrósł aż o 17 p.p.!

Na drugim miejscu zakupu prezentów świątecznych są również hiper- i supermarkety (34 proc.).


Preferencje prezentowe Polaków nie zmieniły się w porównaniu do poprzednich lat. Listę tegorocznych prezentów otwierają kosmetyki i perfumy oraz zabawki, którymi zamierza obdarować najbliższych co drugi badany. Podium zamykają książki, na zakup których zdecyduje się 34 proc. pytanych

– czytamy w badaniu MilleŚwięta.

Rzadziej Polacy pod choinką znajdą ubrania (32 proc.) i słodycze ( 22 proc. – w ciągu dwóch lat spadek o 17 p.p.).

Jak Boże Narodzenie, to tylko z rodziną

Autorzy badania zapytali też Polaków, czy ucieszyliby się z prezentu świątecznego w postaci karty podarunkowej, umożliwiającej wydanie konkretnej sumy pieniędzy.

Zdecydowanej większości pytanych taki prezent sprawiłby przyjemność. Pytani woleliby otrzymać raczej kartę podarunkową z możliwością wydania pieniędzy w wielu różnych sklepach internetowych i stacjonarnych (73 proc.). niż w jednym, wybranym sklepie (11 proc.).

– czytamy w raporcie.
REKLAMA

Tak jak w ubiegłych latach, większość badanych zamierza spędzić święta we własnym domu (62 proc.). Natomiast częściej niż trzech na dziesięciu uda się do rodziny. Zdecydowanie rzadziej stosowaną praktyką spędzania świąt są wyjazdy zagraniczne, wypoczynek w polskich miejscowościach oraz wizyta u znajomych lub przyjaciół.

Badanie przeprowadzono przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 12–15 listopada 2019 r. na reprezentatywnej 1000-osobowej ogólnopolskiej próbie pełnoletnich Polaków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA