REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Strajk nauczycieli wisi w powietrzu. Solidarność coraz bardziej poirytowana opieszałością MEN

MEN walczy z biurokracją… zespołem ds. walki z biurokracją. Oświatowa Solidarność jest zbulwersowana brakiem działań ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wiosną tego roku nauczyciele zawarli z resortem porozumienie, które miało zapewnić tym pierwszym podwyżki i zmniejszenie obciążeń wynikających z nadmiernej biurokracji. Część ustaleń pozostaje na papierze.

11.09.2019
13:43
Nauczyciele narzekają na bierność MEN. Resort nie realizuje obietnic
REKLAMA

Fot. JB/Bizblog.pl

REKLAMA

Ewentualny strajk nauczycieli cały czas wisi w powietrzu. Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadzi ankietę w sprawie formy, jaką mógłby przybrać. Konkrety poznamy prawdopodobnie w drugiej połowie września. Przewodniczący związku Sławomir Broniarz nie ukrywa, że jest jego gorącym zwolennikiem.

Na razie na stole wciąż leży porozumienie podpisane przez oświatową Solidarność i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dokument parafowany przez obie strony 7 kwietnia zakłada m.in. 15-proc. podwyżki dla nauczycieli, zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, zmianę systemy wynagradzania, skrócenie ścieżki awansu zawodowego czy ułatwienia dla młodych nauczycieli.

Opieszałość rządu

Teraz związkowcy wysłali list do mediów, narzekając na opieszałość rządu w realizacji tych postanowień.

Nasze zastrzeżenia budzi szczególnie wykonanie punktów: V i VI Porozumienia, tj. Zmniejszanie uciążliwości pracy wynikającej z  nadmiernej dokumentacji szkolnej „papiery” i Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 r. – wskazuje Solidarność.

Związkowcy wytykają rządzącym, że ci zobowiązali się np. do rezygnacji z niektórych ankiet i wywiadów, ograniczenia wielkości raportów i zniesienia obowiązku przygotowywania przez szkołę dokumentów na potrzeby ewaluacji.

Tymczasem żadne akty wykonawcze nie zostały w tym zakresie przygotowane! – alarmują.

Jak MEN zwalcza papierkologię

Z lekkim politowaniem pedagodzy podchodzą natomiast do zapowiedzi utworzenia zespołu ds. zwalczania biurokracji. MEN zapowiedziało, że zostanie on powołany 19 września.

REKLAMA

Solidarność dodaje też, że według wspólnych uzgodnień z rządem nowy system wynagradzania miał być dopracowany do 2020 r.

Jak widać jednak, tempo negocjacji  z przedstawicielami rządu RP nie gwarantuje wprowadzania nowego systemu od stycznia 2020 r. W związku z powyższym domagamy się 15 proc. waloryzacji wynagrodzeń nauczycieli od 1 stycznia 2020 r. – czytamy w liście.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA