REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Miliard do podziału pomiędzy polskie startupy. Największa runda na 301 mln zł

W drugim kwartale roku na polskim rynku przeprowadzono 118 transakcji, które dostarczyły do innowacyjnych spółek rekordowe 936 mln zł.

15.07.2021
14:53
Miliard złotych w trzy miesiące do podziału pomiędzy polskie startupy Największa runda na 301 mln zł
REKLAMA

Łącznie w transakcje zaangażowanych było 109 funduszy - zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

REKLAMA

Wystarczyło pół roku, aby fundusze osiągnęły pułap z całego 2019 roku

87 z 117 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. Mimo to, kapitał prywatny zainwestował większy wolumen pieniężny - 66 proc. wartości transakcji.

Fundusze polskie przeprowadziły 96 transakcji, które odpowiadały za 39 proc. zainwestowanych środków.

 class="wp-image-1481788"
Pieniądze na największą liczbą inwestycji wyłożyły PFR Ventures i NCBR.

- Widać wyraźnie, że polskie spółki technologiczne pozyskują coraz więcej kapitału i dzieje się to coraz szybciej. Kolejne rundy zbierają w niecały rok, a rekordziści nawet w 4-8 miesięcy

– mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

Jednym z przykładów jest Uncapped, którego ostatnie rundy dzieli zaledwie 8 miesięcy.

Uncapped rekordzistą drugiego kwartału z dodatkowymi 301 mln zł na koncie.

Polsko-brytyjski Uncapped ma już za sobą trzy rundy. Pod koniec 2019 roku w seedzie zebrał 50 mln zł, aby niecałe 12 miesięcy później dołożyc 99 mln zł w rundzie A. Inwestorów przyciągnęła zapewne perspektywiczna branża, w której działa startup. Revenue-based financing (RBF), czyli finansowanie działalności oparte na przyszłych przychodach klienta, wydaje się bowiem naturalnym kierunkiem rozwoju rynku finansowania nowoczesnych biznesów.

Przykładem gracza, który do tej pory skupiał się tylko na polskim rynku jest Booste. DialCom24 zainwestował w niego 54 mln zł pod koniec czerwca, wspomagając ekspansję na Zachód.

Fundusze wychodzą z inwestycji.

W 2015 roku fundusz Black Pearls VC, korzystając ze środków programu BRIdge Alfa, zainwestował w spółkę skyrise.tech. Wyszedł z niej w ubiegłym kwartale osiągając ponad 18-krotny zwrot z inwestycji. Tylko ta jedna transakcja spłaciła cały portfel! Nowym właścicielem skyrise.tech stała się fińska spółka giełdowa Ettenplan.

Ze swojej inwestycji wyszedł również Innovation Nest. W tym przypadku Survicate postanowił odkupić swoje udziały, co przyniosło funduszowi 11-krotny zysk.

Polskie inwestycje to 20 proc. całego regionu

REKLAMA
 class="wp-image-1481794"

Wciąż czekamy jednak na swojego jednorożca. Takimi sukcesami mogą się pochwalić nieodległe nam kraje. Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy na giełdzie zadebiutowały: rumuński UiPath czy estoński Wise.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA