REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Fatalne wieści dla emerytów. Za kilka dni limity pójdą w dół

Wynagrodzenia w drugim kwartale 2022 r. spadły, a to oznacza, że niektórzy pracujący seniorzy otrzymujący świadczenia ZUS w kolejnych trzech miesiącach będą mogli zarobić nieco mniej niż do tej pory.

25.08.2022
10:25
Dorabianie na emeryturze. Fatalne wieści dla emerytów. Za kilka dni limity pójdą w dół
REKLAMA

Limity dla pracujących rencistów i emerytów od 1 września będą niższe. ZUS nie wypłaci świadczenia, jeśli senior zarobi więcej niż 8003,20 zł miesięcznie. Od czerwca do końca sierpnia było to 8105,80 zł.

REKLAMA

Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla pań, 65 lat dla panów). ZUS w ich wypadku wypłaci pełne świadczenie bez względu na to, ile uda im się dorobić.

Renciści i emeryci, którzy są przed 60. rokiem życia w przypadku kobiet i 65. w przypadku panów, mogą dorabiać, ale jeśli ich miesięczne przychody przekroczą limity określone przez ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ZUS zmniejsza wysokość świadczenia, a nawet może całkowicie zawiesić jego wypłatę.

Wynagrodzenia spadają, limity dla emerytów idą w dół

Wysokość limitów ustalana jest co trzy miesiące na podstawie ogłaszanego przez prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2022 r. wyniosło 6156,25 zł – głosi komunikat GUS z 9 sierpnia.

Ponieważ w pierwszym kwartale 2022 r. wynagrodzenia były o 78,97 zł wyższe, limity na kolejne trzy miesiące od września do końca listopada pójdą w dół.

W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących emerytów i rencistów również są nieco niższe – o kilkadziesiąt złotych. Uważać powinny szczególnie te osoby, których miesięczne zarobki były bardzo zbliżone do dotychczasowego limitu – wyjaśnia ZUS.

Ile może dorobić emeryt od 1 września?

Pracujący emeryci muszą brać pod uwagę dwa wskaźniki. Pierwszy wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli od 1 września 4309,40 zł brutto. Jeśli miesięczne przychody nie przekroczą tej kwoty, ZUS wypłaci świadczenia w pełnej kwocie.

Jeśli senior zarobi więcej niż 4309,40 zł, ale mniej niż 8003,20 zł, Zakład obniży wypłatę renty lub emerytury. W zależności od rodzaju świadczenia ZUS maksymalnie może potrącić:

  • 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy
  • 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy
  • 588,19 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba

Drugi ważny dla dorabiających seniorów próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 września do 30 listopada będzie to 8003,20 zł. Jeśli przychód pracującego emeryta lub rencisty przekroczy tę kwotę, ZUS zawiesi wypłatę jego świadczenia za dany miesiąc.

Wynagrodzenia mogą być niższe, będzie można dorobić mniej

Zła wiadomość dla pracujących seniorów jest taka, że w kolejnych kwartałach dopuszczalne limity zarobków mogą sukcesywnie się obniżać.

Spowolnienie gospodarcze skutkować będzie niższym wzrostem wynagrodzeń. W kolejnych miesiącach spodziewamy się słabszych wyników (…). Równocześnie inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie. W efekcie w pierwszym kwartale 2023 r. oczekujemy spadku siły nabywczej wynagrodzeń – zapowiada Polski Instytut Ekonomiczny.

REKLAMA

W obliczu problemów gospodarczych wywołanych wojną na Ukrainie eksperci ostrzegają, że spadek wynagrodzeń będzie z miesiąca na miesiąc przyspieszał.

Miesięczny Indeks Koniunktury wskazuje, że coraz mniej firm planuje zwiększanie wynagrodzeń oraz otwieranie nowych miejsc pracy – napisał w czerwcu Polski Instytut Ekonomiczny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA