REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Chcesz zarobić 400 zł, stracisz 4000. ZUS przestrzega przed nową plagą szerzącą się w internecie

ZUS przestrzega przed korzystaniem ze znajdujących się w internecie ofert sprzedaży bonów i podawania komukolwiek swoich danych do logowania się w serwisie PUE. Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy i danych osobowych

07.08.2020
10:32
Chcesz zarobić 400 zł, stracisz 4000. ZUS przestrzega przed nową plagą szerzącą się w internecie
REKLAMA

Chociaż pieniądze pochodzące z bonów turystycznych mają być przeznaczone na dofinansowanie wypoczynku dzieci, nie przeszkadza to niektórym w próbach „lepszego” ich spożytkowania. Część rodziców stara się wymienić je bezpośrednio na gotówkę, sprzedając dostęp do nich w internecie.

REKLAMA

Za 500-złotowy bon można dostać 400 zł. Portal Prawo.pl informuje również, o ofertach pakietów, na przykład trzech bonów (1,5 tys. zł) za 1,3 tys. zł.

Takie lekkomyślne transakcje mogą zakończyć się zarówno utratą danych osobowych, dostępu do kont PUE, jak i nawet bankowych.

Ponadto zgodnie z art. 5 ustawy bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany

– przestrzega ZUS.

Nowy rodzaj oszustw na bon turystyczny

ZUS uprzedza, że nie dość, że sprzedaż bonów jest sprzeczna z zasadami korzystania z dofinansowań, to jeszcze stwarza ryzyko oszustw.

Osoby próbujące kupić taki bon mogą okazać się złodziejami danych osobowych. Sposobów na uzyskanie dostępu do kont PUE ZUS jest co najmniej kilka.

Sprawcy dzwonią do potencjalnych ofiar i podając się, za pracowników Ministerstwa Rozwoju, zachęcają do skorzystania ze „specjalnej oferty na voucher urlopowy”, informując, że warunkiem przysłania vouchera, jest wpłacenie na podane konto, pieniędzy za dodatkowe 4 dni pobytu na wakacjach (rzekomo 3 dni są za darmo w ramach bonu)

– tłumaczył portalowi Prawo.pl ZUS.

Zwracają się też do banków w celu pozyskania loginów i haseł do kart czy kont bankowych. W tym wypadku straty mogą wielokrotnie przekroczyć ewentualny zysk ze sprzedaży bonu turystycznego.

Zakład przestrzega, aby chronić prywatność w sieci, bo dane zawarte na kontach ZUS-owskich mogą posłużyć oszustom do innych nadużyć.

Nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Trzeba pamiętać, że na PUE ZUS klienci ZUS mają dostęp do swoich różnych danych - np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć dostępu do tych danych

– uprzedza Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Źródło: Policja.pl

Bony hitem sezonu

W ciągu pierwszych 24 godzin od momentu wprowadzenia bonów ZUS wydał ich 34398. Łącznie dały one wartość ok. 30 mln złotych.

Wydaliśmy już około 35 tys. bonów na kwotę ponad 30 mln złotych. Beneficjenci wykonali już 45 płatności bonami na łączną kwotę ponad 41 tys. złotych

– podała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA

Za pomocą pieniędzy z bonu możliwe jest opłacenie usług hotelarskich lub imprez turystycznych dziecka uczestniczącego w programie Rodzina „500 plus”. Te mają jednak nieoczywiste dla niektórych zasady korzystania lub sprawiają inne kłopoty, skąd też mogą pojawić się chętni na odsprzedanie ich innym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA