REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

1 mln zł w 15 minut. Farmy Fotowoltaiki cieszą się z sukcesu i szykują się na kolejny

Farmy Fotowoltaiki mają za sobą pierwszą kampanię crowdfundingową w swojej historii. Emisja zakończyły się osiągnięciem w 100 proc. założonego celu. Tą drogą od inwestorów udało się pozyskać ponad 4 mln zł.

13.04.2021
15:48
spółdzielnia-energetyczna- rejestr
REKLAMA

Farmy Fotowoltaiki informują, że zakończyły z pełnym sukcesem kolejną akcję crowdfundingową. Kampania, która wystartowała 9 kwietnia, od początku cieszyła się sporym zainteresowaniem inwestorów. Już po kwadransie emisji pozyskano ponad 1 mln zł. Ostatecznie zebrano od blisko 1000 inwestorów społecznościowych 4,05 mln zł.

REKLAMA

Te pieniądze będą przeznaczone m.in. na budowę instalacji o mocy 1 MW w Nagoszynie w województwie podkarpackim. Ale Kamil Kita, prezes spółki Farmy Fotowoltaiki S.A. i członek zarządu Berg Holding S.A., przekonuje że w tym przypadku nie chodzi o wyłącznie pozyskane środki.

Chodzi również o stworzenie sieci inwestorów i to właśnie nam się udaje doskonale

– powiedział Bizblog.pl Kamil Kita.

Farmy Fotowoltaiki w drodze na NewConnect

Zainteresowanie inwestorów w czasie ostatniej crowdfundingowej kampanii przełożyło się m.in. na liczbę zapytań dotyczących gotowych projektów fotowoltaicznych oraz możliwości dzierżawy gruntów pod przyszłe instalacje. Farmy Fotowoltaika chcą też poszerzyć dostępne modele biznesowe. Na przykład w formie 51/49 zakłada się związanie spółki celowej z klientem, gdzie wkład jest w postaci ziemi lub finansowania i wynosi 49 proc. Nadrzędny cel spółki pozostaje jednak bez zmian.

Po zakończeniu emisji możemy 100 proc. naszej uwagi zwrócić na najbliższe cele: debiut na NewConnect oraz deweloping instalacji o łącznej mocy 72MW

– mówi dr Ofka Piechniczek, członek rady nadzorczej Farm Fotowoltaiki i prezes Berg Holding.

Wartość inwestycji PV przekroczy 5 mld zł

REKLAMA

Już w 2019 r. Polska była jednym z europejskich liderów pod względem przyrostu mocy fotowoltaicznej (5,5 proc. w UE). I w 2020 r. niewiele się pod tym względem zmieniło. Jak informuje Komisja Europejska, w ubiegłym roku największy przyrost OZE, głównie PV, odnotowano w Niemczech (+6,6 GW). Energia ze Słońca i z wiatru pozwoliła Holandii na osiągnięcie wyniku +4,9 GW. Na dalszych miejscach znalazła się Hiszpania (+4 GW), Polska (+3,3 GW) oraz Francja (+2,3 GW).

Eksperci wskazują, że rynek dużych farm w Polsce dopiero jest na dorobku. Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej od 2019 r. polski sektor fotowoltaiki był w stanie zmobilizować więcej kapitału na realizację inwestycji niż cała energetyka konwencjonalna. Z kolei w 2022 r. wartość inwestycji PV ma przekroczyć 5 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA