REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Chiny odkryły ogromne złoża gazu. Polskie łupki mogą się schować

Na terenie Chin odkryto wielkie złoża gazu, poinformował chińki „Global Times”. Wstępne dane mówią o 1 bln metrów sześciennych błękitnego paliwa. W planach jest jak najszybsze rozpoczęcie wydobycia, co z pewnością pozwoli Państwu Środka zaoszczędzić na imporcie, między innymi z Turkmenistanu.

16.05.2020
9:43
Energetyka. Chińczycy odkryli ogromne złoża gazu, przy których polskie łupki mogą się schować
REKLAMA

Chiny odkryły ogromnych rozmiarów złoża gazu. Chińskie media poinformowały, że na obszarze odkrytego pasa prawdopodobnie znajdują się już szyby należące do Gulf Resources - dostawcy chemikaliów do poszukiwania ropy i gazu dla dwóch największych firm naftowych i petrochemicznych w kraju, China Petroleum & Chemical Corporation oraz PetroChina Company Limited. Znacznie ułatwi to i przyspieszy wydobycie.

REKLAMA

Rozmiary odkrycia można porównywać do tych ostatnio odnotowanych w Emiratach Arabskich, czy w Rosji. Polskie łupki przy tym to jedynie kropla w morzu.

Chiny mają szczęście

Oddział PetroChina, największy producent ropy i gazu w Chinach, ogłosił odkrycie ogromnego pasa gazu ziemnego o szacunkowej rezerwie ponad 1 bln m sześc. w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach.

 class="wp-image-1154405"
Lokalizacja odkrytych złóż 130 km od stolicy prowincji Chengdu. Zrzut mapy Google

Według danych PetroChina Southwest Oil and Gasfield Company (SWOG) pomyślnie zakończyła poszukiwania ropy i gazu w hrabstwie Daying. Jeżeli przewidywania dotyczące jego wielkości pokryją się z rzeczywistością, będziemy mieli do czynienia z jednym z największych złóż odkrytych w ostatnich latach.

Pas sąsiaduje z polem gazowym w obszarze Gaoshiti-Moxi w środkowej części basenu Syczuan, gdzie obecne wydobycie gazu ziemnego sięga 15 mld m sześc. rocznie.

Gaz ostatnich miesięcy

W tym roku oprócz odkrycia w Chinach znalezione zostały złoża przy zbiorniku Jebel Ali, znajdującym się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Według urzędników rozciąga się na około 5 tys. kilometrów kwadratowych i może zajmować łącznie 2,26 bln m sześc.

Odkrycia gazu na świecie na przełomie lat 1 boe (barrel of oil equivalent) = 170 m3 (źródło)
REKLAMA

Dla porównania mniej więcej rok temu rosyjski Gazprom wykonał odwiert na szelfie półwyspu jamalskiego na Morzu Karskim i odkrył złoże, które w ostatnich dniach nazwał „75 lat zwycięstwa”. Jego całkowitą wielkość szacuje się na 200 mld m sześc. gazu.

Również w 2019 r. mówiło się dużo o złożach polskiego gazu w okolicach wyspy Wolin. Wydobycie tych 30-40 mld m sześc. oznaczałoby dla Polski zwiększenie podaży krajowego gazu o 40 proc. i okres 10-15 lat, zmniejszonej zależności naszego kraju od zagranicznych dostaw. Jednak w porównaniu do odkrycia z Chin jest to praktycznie nic.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA