REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Rewolucja redditowców to ściema? Carson Block demaskuje mistyfikację gigantów

Amerykański inwestor, spec od krótkiej sprzedaży, założyciel Muddy Waters Research i aktywista, który zasłynął z demaskowania księgowych przekrętów głównie chińskich spółek notowanych na Wall Street, przekonuje w rozmowie Bloombergiem, że wojna redditowców z funduszami hedgingowymi ma drugie dno.

02.02.2021
13:16
Rewolucja redditowców to ściema? Carson Block demaskuje mistyfikację gigantów
REKLAMA

Carson Block (na zdj.) sugeruje, że bunt czy też – jak chcą inni – rewolucja drobnych inwestorów może być efektem prowokacji albo mistyfikacją dużych instytucji specjalizujących się w agresywnej grze rynkowej.

REKLAMA

I choć Bloomberg dystansuje się nieco do tych rewelacji, zauważając, że Carson Block nie przedstawił dowodów, to przyznaje, że rzekoma rewolucja wszczęta przez drobnych inwestorów byłaby doskonałą zasłoną dymną do rozgrywek od lat prowadzonych między największymi graczami.

Owiane złą sławą fundusze hedgingowe znane są z nieprzebierania w środkach prowadzących do zysków, a także coraz bardziej z tego, że uwielbiają sobie robić na złość. I zdaniem Carsona Blocka to ostatnie wymknęło się spod kontroli.

Na pytanie, czy czy fundusze hedgingowe współpracowały z WallStreetBets, Block odpowiada:

To właśnie stało się w przypadku GameStop (...)

I wylicza:

Ciężko poranione wyszły z tej walki Melvin Capital Management i Maplelane Capital, Greenlight Capital Davida Einhorna i Renaissance Technologies. Kto zyskał, jeszcze nie wiadomo…

GameStop nie był pierwszą ofiarą szorciarzy

Block ujawnił, że tuż przed atakiem na GameStop duże fundusze mocno namieszały mu na pozycjach chińskiego GSX Techedu Inc. do tego stopnia, że musiał zatrudnić pełnoetatowego tradera do monitorowania opcji i dostosowywania pozycji.

Zrobimy, co musimy, aby przetrwać

– skwitował tę sytuację Carson Block.

Bloomberg zauważa, że w przeciwieństwie do wielu szorciarzy Carson Block działa jawnie, podając nazwy firm, które uważa za nieuczciwe i przeciwko którym gra na spadki. Zazwyczaj publikuje na Twitterze i zer0es.tv swoje przemyślenia i ujawnia, co mu się nie podoba.

Rośnie bańka. Jak pęknie, znów skorzystają najbogatsi

Carson Block zgadza się z opinią, że rynki finansowe są mocno przewartościowane i drobni inwestorzy mocno ucierpią, gdy bańka w końcu pęknie.

Za wywołanie nadpłynności obwinia Rezerwę Federalną. W efekcie jego zdaniem łatwo przesadzić z kredytowaniem i lewarowaniem na rynku kapitałowym.

Potrzebujemy sensownego połączenia polityki monetarnej i fiskalnej albo inaczej utkniemy w rosnącej beczce prochu, która w końcu będzie musiała wybuchnąć

– kwituje.
REKLAMA

I dodaje:

Wtedy jak zwykle znów skorzystają najbogatsi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA