REKLAMA
  1. bizblog
  2. Motoryzacja /
  3. Transport

Dosłownie godziny dzielą nas od otwarcia nowej, ważnej drogi. S6 wjeżdża na dziewiczy teren

Trochę ponad tydzień temu pisaliśmy o postępie prac na S6. A właśnie Bizblog.pl dowiedział się, że nowa ekspresówka zostanie oddana kierowcom do użytkowania przed nadchodzącym weekendem. Udostępniony do ruchu odcinek od Kołobrzegu do Koszalina o długości 44,2 km pozwoli korzystać z całego ciągu drogi S6 pomiędzy Goleniowem a Koszalinem o długości 130 km.

10.10.2019
7:15
budowa-dróg-w-polsce-s6
REKLAMA

Droga S6 trochę była budowana, ale zapomnijmy o tym i cieszmy się, że otwarcie nowej trasy nastąpi najpóźniej w sobotę. Nowa ekspresówka skróci czas przejazdu ze Szczecina do Koszalina o jakieś 40 minut. Budowa 130-kilometrowej drogi s6 kosztowała prawie 4 mld zł, a jej otwarcie podwoi długość dróg szybkiego ruchu w całym województwie zachodniopomorskim, łącząc odcięte wcześniej od ekspresówek Koszalin i Środkowe Pomorze z krajową siecią dróg ekspresowych i autostrad.

REKLAMA

Koszt całej S6 od Goleniowa do Koszalina to około 3,9 mld zł, inwestycja była współfinansowana ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020 (kwota dofinansowania sięgnęła 1,55 mld zł).

Prace na S6 kończono w iście ekspresowym tempie. W dniu 20 września otwarty został odcinek od Płot do Kołobrzegu, w sierpniu jedna jezdnia od Nowogardu do Płot, a w maju tego roku pierwszy fragment od Goleniowa do Nowogardu.

130 km S6, ale nie na dwóch jezdniach

W województwie zachodniopomorskim realizowanych jest około 200 km dróg o wartości około 6,5 mld złotych. To rekord inwestycyjny w historii regionu. W PBDK-2014-2023 przewidziano łącznie realizację w regionie 300 km dróg za kwotę sięgającą 9 mld złotych. Dla porównania w perspektywie 2007-2014 w województwie powstało zaledwie 120 km nowych dróg za 3 mld zł. Wszystkie pozostałe inwestycje o wartości 9,5 mld złotych mają zapewnione finansowanie na prace przygotowawcze w kwocie około 200 mln złotych - zapewnia Dyrekcja.

Na stronie Dyrekcji wyczytać można, że do końca miesiąca zostanie także udostępniona druga jezdnia na odcinku Nowogard - Płoty.

Kierowcy na obecną chwilę mogą już korzystać z 58,5 km dwujezdniowej S6 łączącej Szczecin z Kołobrzegiem. Jeszcze w tym miesiącu obie jezdnie zostaną na całej długości drogi - podała GDDKiA.

 class="wp-image-987521"
Stan prac na koniec września 2019 r.

To jeszcze nie koniec

W 2021 odcinek Koszalin - Słupsk ma być gotowy do realizacji, a obecnie ruszają roboty na Trasie Kaszubskiej, między Bożepolem Wielkim, a obwodnicą Trójmiasta. W kolejnych latach więc będziemy mogli spodziewać się następnych odcinków S6.

Droga S11 ma w najkrótszy sposób skomunikować region Pomorza Środkowego z centrum kraju. Początkiem tej drogi ma być węzeł Koszalin Zachód, który przy okazji budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa został już w połowie przygotowany. Druga jego część (o długości 47,7 km) powstanie wraz z odcinkiem S11 Koszalin - Bobolice. Podpisanie umów planowane jest do końca tego roku, tak aby w 2023 ten odcinek był już gotowy.

6 mln zł kosztowała dokumentacja dla odcinka Bobolice - Szczecinek, będącego ostatnim w regionie, który jeszcze nie jest w przetargu czy realizacji.

GDDKiA informuje także, że sama obwodnica Szczecinka (w ciągu S11) będzie gotowa jeszcze w tym miesiącu.

REKLAMA

Inwestycje GDDKiA w drogi na terenie województwa zachodniopomorskiego pochłonęły do tej pory ponad 6,5 mld zł. Premier Morawiecki w ostatnich dniach osobiście zagościł pod Koszalinem, nadzorując budowę S6 i S11. Z kolei na węźle drogowym Bielice zorganizował konferencję prasową, na której mówił o realizowanych i planowanych inwestycjach drogowych w tymże województwie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA