REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Kierowcy się cieszą. Mamy nową ekspresówkę, otwarto S6 do Kołobrzegu

W poniedziałek kierowcy w województwie zachodniopomorskim wjechali na odcinek S6 pomiędzy Kiełpinem i Kołobrzegiem, liczący 24,1 km. Z całej 130-kilometrowej trasy będzie można skorzystać jeszcze w październiku. Realizacja drogi S6 między Szczecinem a Koszalinem kosztuje około 3,5 miliarda złotych, z czego około 1,55 miliarda złotych to dofinansowanie ze środków UE w ramach programu POIiŚ 2014-2020.

01.10.2019
17:26
s6-szczecin-koszalin
REKLAMA

Wykonawcą odcinka oddanego do użytku 30 września jest konsorcjum firm Polaqua i Dragados. Kontrakt opiewał na 455 mln złotych. Odcinek rozpoczyna się za węzłem Kiełpino, w rejonie miejscowości Rajkowo znajduje się realizowany w ramach kontraktu obustronny MOP (parkingi i toalety), na którym w przyszłości powstaną stacje benzynowe i restauracje. Od miejscowości Niemierze droga biegnie równolegle do DW102 i w rejonie miejscowości Rościęcino przecina DW162. Zlokalizowany jest tam powstający w ramach tego kontraktu węzeł drogowy Kołobrzeg Zachód, jak i również obwód drogowy, który będzie służył utrzymaniu drogi. Odcinek kończy się około 300 metrów za węzłem Kołobrzeg Zachód.

REKLAMA

Koniec prac na S6 od Szczecina do Koszalina

Przełożenie ruchu na nową drogę umożliwi dokończenie prac na sąsiednim odcinku Nowogard - Płoty i zamknięcie ostatnich robót nawierzchniowych na całej S6 od Goleniowa do Koszalina. Na udostępnionych kierowcom odcinkach obowiązywać będzie tymczasowa organizacja ruchu wskazująca dojazd nowym odcinkiem do Kołobrzegu. Kierowcy jadący do Koszalina i dalej do Gdańska powinni na węźle Wicimice zjechać na DK6.

Przypomnijmy, że w maju oddaliśmy do ruchu odcinek Goleniów - Nowogard - podała GDDKiA. Od sierpnia kierowcy korzystają z jednej jezdni na odcinku Nowogard - Płoty. Teraz kończymy drugą i w październiku oddamy do ruchu. Wkrótce zostaną też otwarte odcinki S6 od Kołobrzegu do Koszalina oraz część obwodnicy Koszalina i Sianowa, co umożliwi rozprowadzenie ruchu z drogi S6. Wówczas droga S6 zacznie stanowić funkcjonalną całość i skomunikuje Koszalin - drugie co do wielkości miasto regionu, ze Szczecinem i przez drogę S3 z całą siecią dróg szybkiego ruchu.

 class="wp-image-987512"
S6. Węzeł Kołobrzeg Zachód

Drogę na odcinku 14,6 km między miejscowością Płoty a Kiełpino za 254 mln zł wybudował Budimex. Odcinek zaczyna się za miejscowością Płoty i na początku biegnie na południowy wschód od obecnej DK6, przecinając ją w rejonie miejscowości Wicimice, gdzie zlokalizowany został węzeł drogowy. Dalej S6 biegnie nowym przebiegiem, przecinając DW 105 w rejonie miejscowości Kiełpino. Zlokalizowany został tam kolejny węzeł drogowy. Odcinek kończy się około 400 metrów dalej. Łącznie w ramach zadania powstały dwa węzły drogowe i czternaście obiektów inżynierskich.

Nowy przebieg S6

Droga S6 na odcinku Goleniów – Koszalin jest obecnie najdłuższym budowanym fragmentem drogi ekspresowej w Polsce. Nowa trasa ma przebieg zupełnie inny od dotychczasowej DK6. Za miejscowością Płoty odchodzi od obecnej DK6 w kierunku Kołobrzegu. Następnie biegnie między Kołobrzegiem i Koszalinem na południe od obecnej DK11.

REKLAMA

Dzięki temu nie trzeba budować oddzielnej drogi S11 między Kołobrzegiem i Koszalinem. Jest to zarówno oszczędność środków, jak i znaczne poprawienie skomunikowania pasa nadmorskiego.

 class="wp-image-987521"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA