REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Budowa dróg w Polsce. Będziemy mieć nową autostradę przy granicy z Białorusią

GDDKiA powoli kończy budowę A2. Projekt ostatniego odcinka z Białej Podlaskiej do granicy państwa ma być gotowy za ponad 2,5 roku. Oczywiście zanim trasą do Terespola pojadą pierwsze samochody, w Bugu upłynie mnóstwo wody.

06.09.2021
17:27
autopay-aplikacja-autostrada
REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie ostatniego 32-kilometrowego fragmentu A2 z Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią. Wykonawcą jest firma Mosty Gdańsk. Umowa o wartości ok. 9,8 mln zł ma zostać zrealizowana w ciągu 30 miesięcy. Projekt będzie prawdopodobnie gotowy w drugim kwartale 2024 r.

REKLAMA

Zadaniem projektanta będzie wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla 32-kilometrowego fragmentu A2 na odcinku od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią. Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad wskazuje, że umowa na zaprojektowanie ostatniego odcinka pozwoli w końcu domknąć połączenie wschód-zachód w ciągu A2.

GDDKiA poszerzy A2 o dodatkowy pas

 class="wp-image-1529635"

Mówiąc o A2, musimy wspomnieć o poszerzeniu autostrady między Łodzią a Warszawą o dodatkowy pas ruchu. W przyszłym roku planujemy podpisać umowę na realizację tego przedsięwzięcia – zapowiedział Tomasz Żuchowski.

W sumie ok. 89 km autostrady zyska dodatkowy pas ruchu. Na przełomie czerwca i lipca 2021 r. GDDKiA uzyskała decyzje środowiskowe na poszerzenie A2 w Łódzkiem i na Mazowszu. Obecnie trwa weryfikacja harmonogramów. Po pozyskaniu finansowania przetarg ogłoszony ma zostać w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Przy sprawnym przebiegu postępowania, planujemy podpisać umowę wiosną 2022 r. Rozpoczęcie robót przypadnie na jesień 2023 r., a zakończenie na przełomie 2025/2026 r. – podała GDDKiA.

Docelowo autostrada od węzła Konotopa do węzła Pruszków będzie miała po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu.

Rozbudowany odcinek autostrady A2 ma ułatwić w przyszłości szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego – dodała dyrekcja.

GDDKiA buduje siedem odcinków A2 o długości ponad 100 km

W tej chwili w realizacji jest ponad 100 km A2 na wschód od Warszawy. W sierpniu 2020 r. oddano do ruchu ponad 15 km odcinek A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego.

Wiosną 2020 r. zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód.

Wojewoda Mazowiecki prowadzi postępowanie administracyjne ws. wydania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r.

Pod koniec stycznia tego roku GDDKiA podpisała umowę na odcinek autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów.

REKLAMA

Planujemy w czwartym kwartale złożyć wniosek do wojewody mazowieckiego o wydanie decyzji ZRID. Planowany termin zakończenia prac przewidziany został na połowę 2024 r. Te trzy odcinki mają łączną długość ponad 37 km – podała dyrekcja.

W kwietniu podpisano umowy na cztery kolejne fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej, o łącznej długości ponad 63 km. 1 kwietnia dla odcinków Malinowiec – Łukowisko oraz Swory – Biała Podlaska, 14 kwietnia dla Siedlce Zachód – Malinowiec oraz Łukowisko – Swory. Trwa opracowywanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie decyzji ZRID. Wnioski mają zostać złożone do końca roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA