REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

A2 będzie miała cztery pasy ruchu. Normalnie aż trudno w to uwierzyć

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chwali się, że przyspieszeniem na budowie A2 na wschód od stolicy. Wkrótce ogłoszone zostaną kolejne przetargi i ruszą prace na kolejnych odcinkach. To nie koniec dobrych wiadomości dla kierowców, bo uwaga autostrada – na zyska dodatkowe pasy ruchu między Łodzią a Warszawą.

05.11.2020
18:07
A2 będzie miała cztery pasy ruchu. Normalnie aż trudno w to uwierzyć
REKLAMA

W czwartek GDDKiA zdradziła, że szuka wykonawców budowy ponad 63 km trasy z Warszawy do granicy państwa. W czwartek do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej skierowane zostało ogłoszenie o przetargu na budowę kolejnego ponad 12-km odcinka A2.

REKLAMA

Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA, poinformował, że zamówienie dotyczy 12,5-km odcinka Węzeł Łukowisko –Swory.

Ogłaszamy kolejny przetarg, w którym dajemy firmom możliwość wyboru rodzaju nawierzchni. To ułatwienie, bo mogą zastosować taką, w której się specjalizują

– zauważa Tomasz Żuchowski.

Możliwość wyboru wykonawcy między nawierzchnią betonową lub bitumiczną dały zmiany w dokumentach przetargowych wprowadzone latem 2019 roku.

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa 12,5 km autostrady dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Powstać mają też drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Praca wre na A2

Przetarg na budowę odcinka Węzeł Łukowisko – Swory, który ma wkrótce zostać ogłoszony w Dzienniku Urzędowym UE, to w kolejności drugie zamówienie na realizację jednego z czterech odcinków, na jakie podzielono trasę między Siedlcami a Białą Podlaską. W poniedziałek 3 listopada ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i budowę pierwszego z nich.

 class="wp-image-1287589"
Źródło: GDDKiA

Prace na kolejnych fragmentach mają różny stopień zaawansowania. W sierpniu GDDKiA 15 km A2 między warszawskim węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną Dyrekcja zawarła umowy na budowę dwóch odcinków pomiędzy węzłami: Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. W przypadku środkowego odcinka węzeł Groszki – węzeł Gręzów toczy się postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót. W ciągu najbliższych kilku tygodni planowane jest wyłonienie najkorzystniejszej oferty.

Trwają przygotowania do realizacji ostatniego kawałka autostrady prowadzącej z Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią.

Dla ok. 32-kilometrowego odcinka trwa proces odbiorowy koncepcji programowej. Po pozyskaniu finansowania niezwłocznie przystąpimy do dalszych prac związanych z realizacją zadania

– zapewnia GDDKiA w komunikacie.
REKLAMA

W województwie łódzkim i mazowieckim na odcinku blisko 90-km A2 zostanie poszerzona. Od węzła Konotopa do węzła Pruszków autostrada będzie miała po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, a dalej do węzła Łódź Północ trzy. Szkoda, że nie na całej długości z Warszawy do Łodzi, ale to już byłby nadmiar szczęścia dla kierowców.

W każdym razie Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Łodzi i Warszawie prowadzą już postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowych. Zakończenie prac przewiduje się w drugiej połowie 2025 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA