REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Sztuczna inteligencja i roboty. Wystartował nowy bank Wojciecha Sobieraja

Uniwersalny i nowoczesny, cyfrowy i tani, bo oparty na modelu subskrypcyjnym – taki ma być właśnie Aion. Nowy bank Wojciecha Sobieraja, twórcy Aliora, oferuje narzędzia oparte o SI i usługi konsjerskie. Nowa instytucja działa na razie tylko w Belgii.

28.02.2020
13:47
aion bank
REKLAMA

Aion jest bankiem z misją. Na czym ma ona polegać? Wojciech Sobieraj wyjaśnia, że na zmianie sposobu prowadzenia działalności bankowej.

REKLAMA

Zamiast próbować sprzedawać i maksymalizować zyski przypadające na jednego klienta, Aion pobiera stałą opłatę abonamentową

– tłumaczy CEO Aiona.

Klienci nowego banku nie będą więc płacić za każdy produkt i usługę osobno., tak jak to ma miejsce w tradycyjnej bankowości. Za 19 euro uzyskają dostęp do całej oferty bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat za przelewy, zlecenia stałe, wypłaty z bankomatów, karty itd.

Przez pierwsze trzy miesiące klienci mogą testować usługi Aiona za darmo.

Sztuczna inteligencja i roboty

Oprócz tradycyjnej stricte bankowej oferty nowy bank oferuje wykorzystujące SI narzędzie pod nazwą MoneyMax, służące do zarządzania finansami osobistymi.

Oprócz pomocy przy wybieraniu oferty dotyczącej oszczędności i inwestycji MM pomaga też robić tańsze zakupy, wyszukując najkorzystniejsze oferty.

Nie dość na tym, usługi concierge'ów świadczyć będą klientom czatboty.

Aion tylko w Belgii

Za nowym dzieckiem twórcy Aliora stoi nowojorski fundusz private equity Warburg Pincus, który 5 października za 42 mln euro wykupił Banca Monte Paschi Belgio, belgijski oddział najstarszego banku na świecie Banca dei Paschi di Siena.

Tego samego dnia zarejestrowano Banca Monte Paschi Belgio Oddział w Polsce, a niedługo później podano nową nazwę, pod którą ma działać bank.

Ekspansja tak, ale w Europie Zachodniej

REKLAMA

Wojciech Sobieraj zastrzega jednak, że otwarty w naszym kraju oddział nie będzie prowadził żadnej regulowanej działalności bankowej, a ma mieć jedynie charakter pomocniczy i techniczny dla belgijskiego banku.

– W przyszłości może rozważymy ekspansję w innych państwach, w szczególności w Europie Zachodniej

– zapowiedział CEO Aiona.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA