REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Zuckerberg stracił w ciągu jednego dnia tyle, ile wynosi PKB Estonii. Czy to początek końca Facebooka?

Wirtualna fortuna Zuckerberga skurczyła się o 29 mln dol. na wieść o pierwszym w historii spadku liczby aktywnych użytkowników. Za tyle pieniędzy przedsiębiorca mógłby kupić Twittera! Fot. Anthony Quintano/Flickr (CC BY 2.0)

05.02.2022
11:50
Facebook-sąd-pozew
REKLAMA

Mark Zuckerberg nie będzie zapewne hucznie świętował osiemnastych urodzin swojego portalu. Akcje Facebooka potaniał o 26 proc. na amerykańskiej giełdzie, kiedy firma podzieliła się z rynkiem przewidywaniami na 2022 rok. Tąpnięcie na Wall Street dotknęło również fortuny Marka Zuckerberga.

REKLAMA

Zuckerberg posiada 12,8 proc. akcji Facebooka.

Spadek kursu obniżył wartość jego udziałów o 29 mld dol. Od 3 lutego wartość pojedynczego waloru utrzymuje się w okolicach 240 dol.

 class="wp-image-1697503"

Gdyby ktoś chciałby dziś kupić wszystkie akcje Zuckerberga w jednym momencie, musiałby zapłacić 85 mld dol. Jest to oczywiście wartość wirtualna, gdyż CEO Mety nie udałoby się sprzedać wszystkich akcji po jednakowej cenie.

Zuckergerg jest dwunastym, najbogatszym człowiekiem na świecie.

Według rankingu Forbesa spadek wartości Facebooka wypchnął Zuckerberga z pierwszej dziesiątki miliarderów. Tę zamykają Steve Ballmer (97,4 mld dol.) i Gautam Adani (91,1 mld dol.), najbogatszy Azjata.

Na trzecim miejscu rankingu znajduje się zaś Jeff Bezos, który tydzień kończy w zupełnie innym nastroju. Jego majątek powiększył się bowiem aż o 18,8 mld dol. Przedsiębiorca zawdzięcza to świetnym wynikom Amazona. Gigant e-commerce zyskał na giełdzie 15 proc. niedługo po zapowiedzi podwyższenia cen użytkownikom Prime’a w Stanach Zjednoczonych. Dla firmy był to największy, procentowy wzrost od października 2009 roku.

REKLAMA

Musk przewodzi rankingowi najbogatszych.

Fortuna Elona Muska powiększyła się o – bagatela – 7,3 mld dol. Amerykanin buduje ją m.in. na Tesli, której szefuje. Producent samochodów elektrycznych zamknął niedawno kwartał, którymi wynikami przebił oczekiwania rynku. Zysk na akcję wyniósł 2,52 dol. (analitycy spodziewali się 2,36 dol.), przychody wzrosły rok do roku o 65 proc., a zyska aż o 760 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA