REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Trzeba było kupować złoto. Bardziej podrożały ostatnio chyba tylko akcje Tesli

Światowy kryzys spowodowany pandemią koronawirusa wywindował cenę uncji złota powyżej 2 tys. dol. Kto w ostatnich miesiącach kupił złoto, zrobił doskonały interes. Możliwe, że kupować trzeba także teraz, bo to może być dopiero początek dalszych wzrostów.

05.08.2020
11:49
złoto-pandemia-cena
REKLAMA

Ostatni rok to dla wykresu ceny złota marsz ku granicy 2 tys. dol. za uncję. Kurs zanotował duży spadek w połowie marca - w momencie startu lockdownu - ale bardzo szybko wrócił na dawną trajektorię. Obecnie jedna uncja wyceniana jest na ponad 2030 dol.

REKLAMA

W ciągu roku złoto podrożało o 41 proc.

 class="wp-image-1217036"

Złoto jest z reguły bezpieczną inwestycją, więc zyskuje na wartości w momencie kryzysów. Osłabieniu ulega jednocześnie dolar, który wobec niepewnych informacji z amerykańskiej gospodarki oscyluje obecnie w granicach 3,73 zł, podczas gdy jeszcze w marcu był 60 gr droższy.

Światową gospodarkę trapi nie tylko koronawirus, ale i pogłębiająca się wojna handlowa na linii USA - Chiny, która objawia się nie tylko nakładaniem ceł na konkurencyjne produkty, ale i banowaniem dostawców technologii (Huawei) czy aplikacji (TikTok).

Powodem dzisiejszych wzrostów może być też eksplozja w bejruckim porcie, w której zginęło co najmniej 100 osób, a kilka tysięcy zostało rannych.

Złoto zawsze drożeje w czasach kryzysu

Złoto zaczęło drożeć po przekłuciu dotcomowej bańki, a później nieprzerwanie po kryzysie rynków finansowych w 2007 i 2008 roku. W szczycie dobrej koniunktury, czyli w 2015 roku, osiągnęło minimum, spadając poniżej granicy 1,1 tys. dol. za uncję.

 class="wp-image-1217039"

Rośnie ropa naftowa

Kurs nie wrócił jeszcze do poziomu sprzed koronawirusa (60 dol.), a od połowy kwietnia mozolnie odrabia straty.

 class="wp-image-1217111"
Cena ropy WTI.

W najgorszym momencie baryłka wyceniana była na 6,5 dol. Teraz to nieco ponad 40 dol.

Jak radzi sobie bitcoin, czyli „cyfrowe złoto”?

Jego kurs zwykle był luźno związany z najcenniejszym kruszcem. Nie inaczej jest i tym razem. Bitcoin od początku roku zyskał blisko 60 proc. i dziś wyceniany jest na ponad 11 tys. dol.

 class="wp-image-1217033"

W odróżnieniu od złota bitcoinowi daleko do swoich maksimów. Pod koniec 2017 roku bitcoin wyceniany był w okolicach 20 tys. dol. Jednak od roku najsłynniejsza kryptowaluta oscyluje w granicach 9-10 tys. dol.

REKLAMA

Jeśli żałujecie, że w rok temu nie kupiliście kilku sztabek złota, pomyślcie, że mogliście wtedy kupić akcje Tesli. Na początku sierpnia 2019 r. były wycenianie po 228 dol., a dziś jeden walor spółki Elona Muska zmienia właściciela za około 1500 dol.

 class="wp-image-1217246"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA