REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Środowisko

Nowość od Zalando. Nowe torby tylko dla Skandynawek. Pytamy, a co z Polkami?

Niemiecka sieć zakupowa chce sprawdzić, jak klientki zareagują na opakowania wielokrotnego użytku. Przez cztery tygodnie będą przyglądać się w Finlandii, Danii, Norwegii i Szwecji reakcjom klientek. Sprawdzamy, czy Polki też będą miały w tym swój udział w akcji Zalando.

16.09.2019
6:19
Zalando ekologia nie dla Polek
REKLAMA

Nie tylko w Europie, ale i na całym świecie naprawdę trudno rywalizować ze Skandynawami w kwestii ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii. W Norwegii udział OZE w miksie energetycznym sięga już 70 proc., w Szwecji - 54 proc., a w Finlandii - 38.7 proc. 

REKLAMA

Z kolei w Danii do 2050 r. paliwa kopalne przestaną być wykorzystywane przez tamtejszą energetykę. Tam też wprowadzono wiele mechanizmów mających zwrot ku zielonej energii tylko ułatwić. Wprowadzono chociażby obowiązek podziału zysków farm wiatrowych z lokalnymi społecznościami, co ma znaczny wpływ na ich akceptację.

Nawet dla Zalando Skandynawia jest bardziej zielona

Teraz Skandynki będą mogły zrobić kolejny krok do przodu. A to za sprawą niemieckiej sieci zakupowej Zalando, która chce przetestować używanie toreb wielokrotnego użytku. Klientki będą same odsyłać opakowania z powrotem, nawet w przypadku, kiedy nie chcą wymieniać czy zwracać zamówionego towaru.

Wyzwanie to wymaga standaryzacji procesów i centralizacji opcji dostaw produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku. Jednolity system, w którym klienci mogliby zwracać opakowania, na przykład do supermarketu, ułatwiłby ten proces obu stronom - uważa Uwe Streiber z Zalando.

Taką okazję ma mieć niedługo 10 tys. klientek z Finlandii, Danii, Norwegii i Szwecji.

A co z Polkami? Dla Zalando są mniej zielone?

Na to wychodzi. Tak przynajmniej wynika z informacji, jaką otrzymaliśmy od Zalando Polska. 

REKLAMA

W pierwszym projekcie pilotażowym chcemy przetestować, w jakim stopniu opakowania wielokrotnego użytku mogą zostać zintegrowane z naszymi istniejącymi procesami logistycznymi. Po czterotygodniowym teście ocenimy wyniki i zdecydujemy, jak dalej działać. W związku z tym kolejne rynki nie są na razie planowane - taką dostaliśmy odpowiedź na pytanie o udział w testach nowych opakowań klientek z Polski. 

Polki więc będą mogły zamówić produkt z Zalando w torbie wielokrotnego użytku, o ile centrala skandynawskie testy uzna za udane i wprowadzi taką opcję wszędzie tam, gdzie funkcjonuje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA