REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Co kupujemy, ile wydajemy? Zobacz, jak Polacy robią zakupy w internecie

60 proc. polskich internautów robi zakupy w sieci kilka razy w miesiącu – wynika z raportu polskiej firmy Advox „Jak Polacy korzystają ze sklepów internetowych: Zwyczaje e-zakupowe Polaków 2021”. Blisko połowa wydaje od 101 do 300 zł miesięcznie, najczęściej kupując dodatki i odzież.

28.10.2021
7:06
erli.pl allegro.pl
REKLAMA

e-Commerce w Polsce należy do najszybciej rozwijających się w Europie. Jego wartość na początku 2021 r. przekroczyła 100 mld zł, a od trzech lat w KRS przybywa po ok. 25 proc. sklepów internetowych rocznie. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 51 tys. sklepów internetowych, ale trzy czwarte z nich znajduje się w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej.

REKLAMA

Z raportu Advox „Zwyczaje e-zakupowe Polaków” wynika, że już 28 proc., a więc ponad jedna czwarta Polaków, kupuje przez internet raz w tygodniu lub częściej, blisko 3 proc. nawet codziennie. Większość, bo blisko 60 proc., robi zakupy w sieci raz lub kilka razy w miesiącu.

 class="wp-image-1584313"

44 proc. przyznaje, że na zwiększenie częstotliwości robienia zakupów w internecie znaczny wpływ miała pandemia. Spośród osób, które zauważyły tę zależność, 61 proc. w skali od 0 do 10, gdzie 0 oznaczało, że ta częstotliwość nie zwiększyła się wcale a 10, że robią zakupy już tylko przez internet, wskazało wartości sześć lub wyższe.

300 zł – tyle miesięcznie wydajemy w internecie

Najpopularniejszymi urządzeniami, za których pośrednictwem Polacy robią zakupy w internecie, pozostają komputer stacjonarny lub laptop, wskazane przez ponad połowę badanych. Ponad jedna czwarta używa do tego przeglądarki na smartfonie lub tablecie, a niemal jedna piąta korzysta z aplikacji mobilnych i platform zakupowych.

Coraz więcej osób, szczególnie młodych, ceni sobie wygodę robienia zakupów w dowolnym miejscu i czasie, dlatego mobile commerce jest dziś niezwykle ważnym aspektem działań proklienckich. Z mobilnych aplikacji zakupowych, które w Polsce dopiero rosną w siłę, korzysta już 70 proc. użytkowników smartfonów na świecie – wskazuje Rafał Gadomski, CEO Advox Studio.

 class="wp-image-1584316"

Blisko połowa kupujących online wydaje przeciętnie między 101 a 300 zł miesięcznie. Ponad jedna piąta pomiędzy 301 a 500 zł miesięcznie, niecałe 20 proc. między 51 a 100 zł. Blisko 10 proc. wydaje powyżej 500 zł miesięcznie.

Polacy przez internet kupują już w zasadzie wszystko, nawet ubezpieczenia, które wskazało 20 proc. badanych, oraz samochody i części samochodowe, wskazane przez 24 proc. badanych. Najczęściej kupowanymi online kategoriami produktów od lat pozostają jednak odzież i dodatki, które w raporcie Advox wskazało 62 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazło się obuwie – 56 proc. odpowiedzi, a na trzecim kosmetyki i perfumy – 49 proc. odpowiedzi.

REKLAMA

Najrzadziej kupowane online produkty to oprogramowanie komputerowe (13 proc. odpowiedzi) oraz materiały budowlane i wykończeniowe (14 proc.). Już co piąty internetowy konsument robi tą drogą zakupy spożywcze. W sumie aż 80 proc. internetowych konsumentów po zakupach dodaje recenzje produktów na stronach sklepów internetowych.

Wiele sklepów nie chce dawać klientom możliwości recenzowania swoich produktów, obawiając się negatywnych wypowiedzi, ale to błąd. Możliwość zapoznania się z opiniami zwykłych użytkowników zwiększa zaufanie klientów do sprzedających – dodaje Rafał Gadomski, CEO Advox Studio.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA