REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

W willi pod Giewontem – tak Polacy zamierzają spędzić bożonarodzeniowe urlopy. A teraz najlepsze: cena

Na Boże Narodzenie zaszalejemy, wynajmując wille i domy, ale za to nie zostaniemy do Nowego Roku, tylko wyjedziemy wcześniej. Pół kraju – spokojnie, ta połowa planująca wyjazd na święta – zamierza nawiedzić Małopolskę, aż jedna czwarta ulokuje się pod Giewontem. Cena? Wygląda na to, że nie gra roli. Za pobyt jesteśmy gotowi zapłacić o jedną trzecią więcej niż 5-6 miesięcy temu.

13.12.2022
16:53
W willi pod Giewontem – tak Polacy zamierzają spędzić bożonarodzeniowe urlopy. A teraz najlepsze: cena
REKLAMA

Świąteczne wyjazdy z tym roku będą krótsze. Nie planujemy łączyć wypadów bożonarodzeniowych z sylwestrowymi. Ponad 80 proc. poszukujących zakwaterowania w dniach 22-24 grudnia wybiera pobyt do pięciu dni – wynika z danych Nocowanie.pl.

REKLAMA

Największą popularnością cieszą się wyjazdy czterodniowe, które wybiera 35 proc. Polaków. 22 proc. planuje pobyt trzydniowy, tylko co dziesiąty zamierza wydłużyć wolne do Nowego Roku.

Najliczniejszą grupę wyjeżdżających (23 proc.) stanowią pary bez dzieci. Blisko 12 proc. to dwoje dorosłych z dwojgiem dzieci, a 9 proc. dwoje dorosłych z jednym dzieckiem. Nieco ponad 3 proc. to wyjeżdżający w pojedynkę.

Willa w Boże Narodzenie, kwatera na wakacje

Polacy na odpoczynek poszukują zazwyczaj kwater i pokojów. W wakacje wybiera takie noclegi największy odsetek wyjeżdżających. Również w Boże Narodzenie spory, bo na takie warunki zdecydowało się ponad 28 proc. turystów. Większość jednak wybrała domy i wille.

Obecnie dotyczy ich prawie jedna trzecia wyszukiwań

– zdradza Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl

Jak dodaje, świąteczni turyści przywiązują dużą wagę do opinii na temat obiektów, dostępnych udogodnień (bezpłatny parking, wifi, możliwość zabrania ze sobą czworonogów), ale wciąż o wyborze konkretnego miejsca decyduje cena.

Popularnością cieszą się pensjonaty, w których święta planuje spędzić 13,5 proc. wyjeżdżających, oraz apartamenty, wybierane przez 13 proc. Niecałe 5 proc. szuka noclegu w hotelach i hostelach, a blisko 3 proc. w gospodarstwach agroturystycznych.

Małopolskie z Zakopanem na czele

Co druga osoba spędzająca święta poza domem wybiera się do województwa małopolskiego, co trzecia do dolnośląskiego lub śląskiego. Blisko co dziesiąta zamierza spędzić Boże Narodzenie nad morzem w województwie pomorskim lub zachodniopomorskim.

REKLAMA

Wśród miejscowości niekwestionowanym numerem jeden jest Zakopane, dokąd wybiera się blisko jedna czwarta wyjeżdżających. Do drugiego Karpacza wyjedzie 10 proc., a trzecią Szklarską Porębę – 6,5 proc. Jedynym nadmorskim kurortem, który wszedł do bożonarodzeniowego TOP20, jest Kołobrzeg.

Na podstawie już opłaconych zaliczek Nocowanie.pl szacuje, że średnia cena noclegu w okresie tegorocznego Bożego Narodzenia wyniesie 128 zł za dobę od osoby, o blisko 30 proc. więcej niż w wakacje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA