REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Inwestorzy z Reddita nie ustają w mieszaniu na rynkach. Teraz zabrali się za pompowanie kryptowalut

W ciągu ostatnich 24 godzin kurs XRP urósł o 31 proc. Dzień wcześniej kryptowaluta poszła w górę o ponad 50 proc.

01.02.2021
10:20
kryptowaluty-zmiany-klimatu
REKLAMA

XRP zaczynało rok na poziomie 21 centów. Teraz jeden token wyceniany jest na 58 centów. Poniższy wykres dobitnie pokazuje skalę wzrostów:

REKLAMA
 class="wp-image-1349473"
Źródło: coindesk.

Spekuluje się, że wzrosty napędzane są przez Telegramową grupę Buy & hold XRP (Kup i trzymaj XRP), gdzie znaleźć można posty takie, jak poniższy:

Grupa ma już ponad 200 tys. członków!

Łączy się ją również ze środowiskiem subreddita WallStreetBets, który w zeszłym tygodniu pompował ceny akcji spółki GameStop, doprowadzając do strat w funduszach grających na spadki. Szorciarze - wśród nich fundusze takie jak Melvin Capital Management - opuścili swoje pozycje, a subreddit wystosował manifest oskarżający bankierów o manipulacje.

Aplikacje tradingowe zawiesiły handel akcjami GameStopu, czym rozjuszyły domorosłych indywidualnych inwestorów. Właśnie dlatego część z nich przerzuciła się na kryptowaluty pozbawione zaufanej trzeciej strony.

Kłopoty Ripple z amerykańskim regulatorem.

Jeszcze pod koniec listopada za jedno XRP trzeba było płacić ponad 60 centów.

Jeszcze w listopadzie za jedno XRP trzeba było płacić ponad 60 centów. Pod koniec roku Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zarzuciła jednak Ripple (firmie stojącej za XRP) naruszenie przepisów o emisji papierów wartościowych. Choć firma działa na rynku od 2011 roku, to dopiero teraz regulator przyjrzał się bliżej wypuszczeniu tokenów do publicznego obrotu.

Problematyczny miał być m.in. fakt, że Ripple nie zgłosiło SEC sprzedaży tokenów. Te zaś potraktować można jako udziały w firmie – XRP jest bowiem blisko powiązany z Ripple. Token w założeniach miał ułatwiać międzynarodowe rozliczenia finansowe. Wątpliwości regulatora sprawiły jednak, że największe giełdy na świecie zdjęły go ze swoich notowań, czym doprowadziły do szybkiej utraty wartości kryptowaluty.

Czy tym ruchem WallStreetBets chce zagrać na nosie SEC? A może inwestorzy po prostu zaczynają się nudzić i szukają mniej scentralizowanego rynku? Wcześniej grali przecież na wzrosty Dogecoina, czyli kryptowaluty - żartu.

AKTUALIZACJA 15:00 1 lutego 2021

REKLAMA

Kurs XRP nagle się załamał i spadł w okolice 45 centów. W ciągu trzech godzin kryptowaluta straciła 35 proc. wartości.

 class="wp-image-1350334"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA