REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Prawo

Dowożą dzieciaki do szkół. Zmówili się, by gminy zapłaciły więcej?

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie zmowy przetargowej. Urząd podejrzewa, że trzej przedsiębiorcy mogli wpływać na wyniki zamówień publicznych na dowóz uczniów do szkół. Poszkodowanymi mogły być małopolskie gminy.

08.10.2019
11:29
Zmowa cenowa. UOKiK wszczął dchodzenie przeciwko firmom w Małopolsce
REKLAMA

Urząd informuje, że wszczął postępowanie przeciwko trzem przedsiębiorstwom, którzy startowali w przetargach na przewóz uczniów do szkół w woj. małopolskim. Są to: Firma Transportowo Turystyczna „Jakubas” Krystyna Jakubas, Firma Transportowo Usługowa Magdalena Jakubas i Euro Bus Marek Jakubas.

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogli wpłynąć na wyniki kilku przetargów w latach 2014-2017. Podejrzewamy, że mogli zastosować  mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Jeżeli ich propozycje były najkorzystniejsze, wówczas zwycięzca przetargu rezygnował z podpisania umowy.  Mogło to być celowe działanie, które miało doprowadzić do wyboru droższej oferty przez gminę – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Wartość zamówień ogłaszanych przez samorządy wahała się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Maksymalna kara za praktyki ograniczające konkurencję może wynieść do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

REKLAMA

UOKiK od kilku lat prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo.

Jeżeli wiesz o praktykach ograniczających konkurencję, zawiadom UOKiK. Skontaktuj się z nami anonimowo pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem sygnalista@uokik.gov.pl. Wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na stronie konkurencja.uokik.gov.pl - przypomina Urząd.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA