REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Plan U-24 czyli trzy etapy odbudowy Ukrainy. Kraj już poniósł bilion dolarów strat

Straty Ukrainy w wyniku rosyjskiej inwazji mogą przekroczyć bilion dolarów, powiedział premier Denys Szmyhal dla BBC News Ukraine. Dodał, że budżet Ukrainy znajduje się w trudnej sytuacji. Przedstawił też plan odbudowy kraju nazwany U-24.

07.04.2022
17:03
Plan U-24 czyli trzy etapy odbudowy Ukrainy. Kraj już poniósł bilion dolarów strat
REKLAMA

Premier Denys Szmyhal rozmawiająca z BBC News Ukraine powiedział, że bilion dolarów jakie Rosja wyrządziła Ukrainie w wyniku brutalnej agresji, to tylko kwestia szkód materialnych – zniszczenia gospodarki i infrastruktury. Jego zdaniem Rosja musi to wszystko zrekompensować poprzez zajęte aktywa i odszkodowania wypłacone Ukrainie.

REKLAMA

Dodał on, że nie da się oszacować strat w ludziach – za nich, zdaniem szefa ukraińskiego rządu, Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Ukraina potrzebuje pieniędzy

Premier Denys Szmyhal mówił też jak bardzo ważna jest teraz pomoc finansowa ze strony zachodnich partnerów i MFW. Bez niej bardzo trudno będzie spłacać społeczne zobowiązania państwa, bo znaczna część gospodarki zatrzymała się lub uległa zniszczeniu.

Premier powiedział też, że choć w marcu udało się zrealizować przychody budżetu na poziomie w 92,9 proc. to w w kwietniu będzie tylko połowa zaplanowanych środków.

Ukraina otrzymała z Zachodu nieco ponad 3 miliardy dolarów, ale my wydajemy na wojnę 10 miliardów dolarów miesięcznie. Dlatego codziennie rozmawiamy z naszymi partnerami o nowych grantach, pożyczkach i programach pomocowych

– powiedział.

U-24 czyli trzy etapy odbudowy Ukrainy

Plan odbudowy Ukrainy składa się z trzech etapów, z których pierwszy, czyli odbudowa operacyjna zniszczonych obiektów, już się rozpoczął.

Plan jest opracowany i wdrażany. Nazwiemy go U-24. Jest to plan odbudowy Ukrainy. Będzie odpowiedni fundusz na odbudowę, która będzie przebiegać w trzech etapach

- powiedział premier.

Pierwszym etapem jest czasowa odbudowa eksploatacyjna zniszczonych obiektów. To dzieje się już w ukraińskich miastach.

Drugi etap to szybki powrót do zdrowia, zaraz po zakończeniu działań wojennych. Przede wszystkim konieczne będzie przywrócenie dostaw wody i elektryczności, aby ludzie mogli zapewnić sobie egzystencję na zniszczonych terenach

– powiedział Szmygal. 

Trzecim etapem będzie pełna odbudowa naszych miast, miasteczek, budynków, infrastruktury i całego kraju. 

REKLAMA

Ten etap będzie najbardziej kosztowny, najdłuższy, ale chcemy go zrealizować bardzo szybko – powiedział. 

Zaznaczył, że odbudowa powinna być kontynuowana równolegle z politycznymi procesami akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA