REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

UE blokuje rosyjskie ciężarówki i rosyjskie statki. Ale transport kolejowy ma się dobrze

Wydawać by się mogło, że Rosja przez agresywną napaść na Ukrainę jest izolowana gdzie tylko się da. Bruksela zablokowała już transport ciężarówek z tamtego kierunku. Coraz więcej też europejskich portów nie chce wpuszczać do siebie jednostek z rosyjską banderę. Ale okazuje się, że to sito bywa też bardzo dziurawe. Wbrew bowiem wcześniejszym informacjom, transport kolejowy z Polski do Rosji i odwrotnie ciągle odbywa się bez żadnych zmian.

20.04.2022
20:08
transport-kolejowy-z-Rosja
REKLAMA

Wcale nie jest tak, że Polska jak długa i szeroka - cała stoi za Ukrainą i odwraca się plecami do Rosji. Niestety, nie brakuje też takich, którzy na tej wojnie starają się w pierwszej kolejności po prostu zarobić.

REKLAMA

Opisywaliśmy wcześniej firmy, które nie za bardzo przejmują się unijnym embargiem na rosyjski węgiel (oficjalnie ma zacząć obowiązywać od sierpnia) i dalej z powodzeniem, przy okazji windując też cenę, sprzedają ekogroszek z Rosji.

Teraz okazuje się, że Polska wcale nie wstrzymała ruchu kolejowego z Rosją. Chociaż Moskwa do tej pory utrzymywała coś innego.

W związku z remontami infrastruktury w Polsce od 10 kwietnia do odwołania zakazuje się załadunku wszystkich towarów przez kolejowy punkt kontrolny Mamonowo - Braniewo w obwodzie kaliningradzkim. Odbywa się to w celu uniknięcia spiętrzenia taboru i opóźnień w przekazywaniu ładunków przejeżdżających przez to przejście - przekazały swego czasu Koleje Rosyjskie agencji Interfax.

Transport kolejowy z Rosją dopiero będzie wstrzymany

Jak dowodzi serwis rynek-kolejowy.pl ten komunikat niewiele miał jednak wspólnego z prawdą. Bo żadne prace remontowe jeszcze nie są tam prowadzone. Dopiero je zaplanowano - na maj. 

Liczba pociągów przekraczających kolejowe przejście graniczne Braniewo-Mamonowo utrzymuje się na stałym poziomie. W ciągu doby po torze szerokim kursują średnio 3 pary pociągów, a po torze normalnotorowym – średnio ok. 2 pary pociągów - przekazuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Prace modernizacyjne planowane są na okres od 4 maja do 2 czerwca a także od 10 do 13 czerwca i od 24 do 27 czerwca. W efekcie tych remontów - które dotyczą 5,5 kilometrowego odcinka od Braniewa do granicy - możliwa będzie obsługa cięższych pociągów towarowych.

Kiedy całkowita blokada kolejowa?

Polska razem z krajami bałtyckimi, czyli Litwą, Łotwą i Estonią od tygodni namawiają Europę do wprowadzenia blokady transportowej Rosji. Przede wszystkim przez zamknięcie połączeń drogowych i morskich. 

REKLAMA

Ponieważ sektor transportu jest ze swej natury międzynarodowy, uważamy, że aby środki w obu rodzajach transportu były naprawdę skuteczne, muszą być przyjęte jednocześnie na poziomie UE - czytamy w liście czterech premierów do pozostałych przywódców UE.

O ewentualnych działaniach względem też transportu kolejowego - na razie nikt nie wspomina. Na chwilowe wstrzymanie przewozów towarowych na trasie Helsinki - Sankt Petersburg zdecydował się fiński narodowy operator kolejowy VR Group. Wznowiono je jednak 30 marca. Do odwołania zaś zawieszono przewozy pasażerskie. Alternatywa dla połączeń towarowych miałaby być trasa z Chin do Istambułu i dalej do Wiednia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA