REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Tani ekogroszek z Rosji zalewa Polskę. Spójrzcie na jego nazwy, to przecież jawna prowokacja

Politycy z lewa i prawa rzucają co chwilę frazesy o zakazie dla rosyjskiego węgla, ale prawda jest taka, że z zakupem pochodzącego ze Wschodu surowca obecnie w Polsce nie ma najmniejszego problemu. Jedni sprzedawcy się tego wstydzą i starają ukryć jego pochodzenie. Inni nie widzą w tym nic zdrożnego i chwalą się, że u nich kupimy na przykład ekogroszek z Syberii. I te nazwy. Po wybuchu wojny w Ukrainie za promowanie Generałów, Pułkowników i Majorów z Rosji powinno grozić więzienie.

15.04.2022
5:02
ekogroszek-z-rosji-sankcje
REKLAMA

Sankcje na rosyjski węgiel mają zacząć działać od sierpnia. Wtedy import tego surowca ma ustać całkowicie. Ale jak deklarują politycy: z jego zakupem powinniśmy już teraz mieć kłopot. Tymczasem okazuje się, że nie ma z tym najmniejszego problemu. Wystarczy odwiedzić aukcje internetowe i wejść na Allegro czy OLX. Ale trzeba w tym miejscu uczciwie przyznać, że rosyjski ekogroszek jest też sprzedawany w innych miejscach, np. na stronie JakiEkogroszek.pl.

REKLAMA

Ekogroszek z Rosji, czyli parę tygodni czekania

W polskiej sieci znajdziemy nie tylko ekogroszek z Rosji, ale też rosyjski węgiel. Jak czytamy na jednej z takich aukcji: towar pochodzi bezpośrednio od producenta KTK Polska, firmy zajmującej się hurtową sprzedażą węgla kamiennego oraz miałów energetycznych. W 2019 r. spółkę przejął rosyjski oligarcha Michaił Gucerijew. Wtedy też Iwan Gepting, prezes spółki KTK Polska, przekonywał że nikt nie ma zamiaru uzależniać Polski od rosyjskiego węgla. 

Postanowiliśmy się skontaktować w tej sprawie z KTK Polska i wysłaliśmy zapytanie dotyczące prowadzonej obecnie sprzedaży w naszym kraju opału pochodzącego z Rosji. Na razie nikt nam na nie nie odpowiedział. Postanowiliśmy więc zadzwonić do KTK Polska jako klienci. W tym celu połączyliśmy się z działem detalicznej sprzedaży ekogroszku. I zapytaliśmy się skąd pochodzi sprzedawany przez nich towar.

To ekogroszek syberyjski. Na realizację trzeba czekać 3-4 tygodnie – usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Kontaktowaliśmy się też z serwisem wegielsklep.pl, który oferuje ekogroszek Generał, Pułkownik i Major. Firma nie chce zdradzić skąd pochodzić ten opał, bo jeszcze dowie się konkurencja. Słyszymy tylko, że w tym przypadku pośrednikiem nie jest KTK Polska.

Węgiel z Rosji w polskiej sieci

Okazuje się, że rosyjski opał (węgiel lub ekogroszek) jest też sprzedawany na innych aukcjach. Na OLX bez problemu znajdujemy ekogroszek Stabek, którym handluje firma handlowo-usługowa „Szostak”. Dzwonimy na podany w ogłoszeniu numer. Z dostępem opału nie ma żadnego problemu, można zamawiać od ręki. A kraj pochodzenia? Rosja - pada odpowiedź, ale nieco ściszonym głosem. Na stronie stabek.pl znajdujemy pełną informację. 

Ekogroszek workowany STABEK produkowany jest z węgla kamiennego pochodzącego z syberyjskiej kopalni odkrywkowej należącej do jednego z największych wydobywców węgla w rejonie. Węgiel transportujemy do Polski koleją i na miejscu sortujemy, oczyszczamy i suszymy - czytamy.

Rosyjski opał bez problemu kupimy również m.in. na swiatopalu.pl. Są też specjalne profile na Facebooku, które zachęcają do takich zakupów. Zjawisko jest więc bardzo powszechne, a polska sieć wręcz jest przepełniona rosyjskim opałem.

Allegro nie odpowiada, ale oferty skasowało

Rosyjski ekogroszek z KTK Polska sprzedawany był także na Allegro. Maila w tej sprawie z prośbą o komentarz wysłaliśmy do biura prasowego platformy 31 marca. Do tej pory nikt nam nie odpowiedział. Ale wydarzyła się za to inna rzecz. Dziwnym trafem nagle zniknęły z Allegro oferty KTK Polska dotyczące rosyjskiego opału. Nie ma już po nich śladu.

REKLAMA

Bez problemu można znaleźć za to na Allegro Lokalnie opisywany wyżej ekogroszek Generał, który jest w ofercie sklepu wegielsklep.pl. Okazuje się, że ten prowadzi Transbud Nowak Spółka Jawna z siedzibą w Redzie. Ta zaś chwali się w sieci, że jako bezpośrednim importerem oferującym węgiel z rosyjskiego zagłębia KUZBAS (Kuźnieckie Zagłębie Węglowe).

Sprzedaż rosyjskiego węgla stara się kontynuować też firma Suek Polska, która dawniej chwaliła się, że sprowadza rosyjski węgiel Czuk i Rubana, ale teraz wymazuje gdzie tylko może te informacje. Ale samej sprzedaży rosyjskiego węgla wcale nie wstrzymuje. Kontynuuje ją poprzez inne spółki, np. Barter Coal Sp. z o.o. Na rosyjski węgiel - sprowadzany z Syberii - trafimy też przeglądając oferty firmy Sigupolpl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która na swoje stronie cały czas chwali się, że proponuje wysokiej jakości węgiel kamienny z Syberii. To m.in. ekogroszek Ogień, Ogień Premium, czy Ogień Ultra. Co ciekawe Ogień Ultra bez problemu kupimy też przez Allegro Lokalnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA